Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Piątek, 10 lipca 2020
Wybory prezydenckie

Lany poniedziałek

09.04.2012 || Kategorie: Tradycja || Autor: Joanna Liszka

Lany Poniedziałek, czyli popularnie zwany Śmigus-Dyngus, z ludowej tradycji przeniósł się także do miast. Śmigus Dyngus to tradycja polewania wodą szczególnie młodych panien na wydaniu, gdyż wierzono, że woda to symbol płodności i zdrowia.

Obecnie tradycja oblewania wodą jest kultywowana najczęściej wśród młodzieży i dzieci. Najwięksi zwolennicy tego dnia nie przebierają w środkach i używają najprostszych narzędzi. Każdy ma własny sposób na to jak oblać rodzinę i znajomych. Niektórzy skoro świt biegają po domu z własnoręcznie robionymi sikawkami budząc w ten sposób resztę członków rodziny. Inni czają się za jakimś rogiem z wiadrem wody, a dzieci najczęściej można spotkać z pistoletami na wodę, dodajmy, że o dość dużym zasięgu.

Mł.asp. Grzegorza Szczepanek apeluje jednak o rozwagę i umiar, gdyż pod szyldem tejże tradycji nie możemy podpisywać zachowań chuligańskich. Pamiętajmy aby ilość wody była symboliczna, szczególnie, gdy pogoda w pełni nie dopisuje. Nie oznacza to jednak, żeby zupełnie zrezygnować z tej może niezbyt przyjemnej, ale jednak zabawnej tradycji. Dlatego życzymy wszystkim Mokrego Poniedziałku!

fot. zhumorem.net