Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Niedziela, 25 października 2020
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa

Świeży blask kościoła Św. Zofii w Bobowej

01.11.2012 || Kategorie: Inwestycje, Religia || Autor: Łukasz Augustyn

Kilka dni temu oddana została inwestycja związana z modernizacją i pracami konserwatorskimi przy Kościele Św. Zofii w Bobowej. Po ponad półrocznych zmaganiach przy zabytkowym Kościele prace zostały zakończone.

Prace konserwatorsko – modernizacyjne zostały podzielone na dwie części: pierwszą była wymiana całej wierzby dachowej na nowy gont, który prezentuje się bardziej stylowo, z kolei druga część to osuszenie fundamentów. Przypomnijmy, że podczas prac ziemnych wykopane zostały różne znaleziska – począwszy od szczątków ludzkich, skończywszy na przeróżnych przedmiotach.

„Praca była dwuetapowa. Jednym z nich był remont dachu, zmiana gontu, instalacji odgromowych, co odebrane było już nieco wcześniej. Natomiast wiele kłopotów było z pracami wokół fundamentu, który po odkryciu okazał się być w nie najlepszym stanie. Trzeba było dokonać wielu uzupełnień. Suma summarum przy nawet dość dużych trudnościach udało nam się doprowadzić prace do końca. Dodatkowo w międzyczasie doprojektowana została instalacja odwadniająca, która przyczyniła się do pogorszenia stanu fundamentów podmakających wodą deszczową z tego względu, że nie była ujęta jak należy. Zostało nam tylko dopracowanie szczegółów na zewnątrz. Bo jakoby roboty które są wykonywane pod ziemią muszą być zrobione dobrze gównie pod względem technologicznym, tak te na zewnątrz muszą być dopracowane również pod względem estetycznym.” – rozmawiał z  nami Witold Król,  specjalista w Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków  w Nowym Sączu.

Cała inwestycja prowadzona była przy współpracy Parafii Bobowa, Urzędu Miasta w Bobowej, Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministra Kultury. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 200 tysiecy złotych.

fot. Mateusz Książkiewicz