Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Niedziela, 16 czerwca 2019
PWSZ oferta edukacyjna

Nasze miasto będzie miało swój znaczek pocztowy!

28.04.2013 || Kategorie: Kultura, Społeczeństwo || Autor: Paulina Lampa

Pierwszy w historii znaczek pocztowy z Bobowej przedstawia charakterystyczną dla naszej miejscowości koronkę klockową z wizerunkiem Jana Pawła II. Swoją premierę będzie miał na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Koronki Klockowej.

Pomysł na projekt narodził się w 2012 roku podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej. Praca Magdaleny Madej z Bobowej, która w Ogólnopolski Konkurs Koronki Klockowej otrzymała II miejsce, zachwyciła i zainspirowała Bogusława Kuciakowskiego do zaprojektowania znaczka pocztowego.
„Ukazaliśmy tę koronkę na kartkach pocztowych w poprzednim roku, ale nie zdążyliśmy jeszcze stworzyć znaczka, gdyż cykl jego tworzenia jest dłuższy niż zwykłej pocztówki. Będzie on oficjalnie wydany przez pocztę w Bobowej i będzie go można kupić  podczas festiwalu, na stoisku z kartkami pocztowymi, monetami i folderami z Bobowej” – mówi pomysłodawca projektu Bogusław Kuciakowski.

Jest to pierwszy znaczek pocztowy jaki Bobowa będzie mieć. Nie będzie to jednak oficjalny znaczek Poczty Polskiej, tylko tzw. znaczek personalizowany, inaczej normalny znaczek opłaty.

„Symbol A stanowi wartość opłaty, która na dzień dzisiejszy wynosi 1,60 zł. Dodatkowy walor – postać papieża jako bobowskiej koronki – jest normalną przywieszką” – tłumaczy prezes Polskiego Związku Filatelistów Jan Szura. Taki znaczek może być stosowany na listach, przesyłkach i kartkach okolicznościowych na takiej samej zasadzie co tradycyjny.

Władzie gminy z zadowoleniem przyjęły inicjatywę Bogusława Kuciakowskiego. Uznano, że projekt jest bardzo udany i przyczyni się do promocji naszego regionu. Dla mieszkańców Bobowej jest ważne, że znaczek nie przedstawia rzeźby ani obrazu, tylko bobowską koronkę klockową.

Dzięki uprzejmości autora znaczku udało nam się dotrzeć do jego projektu, który zostanie wprowadzony do obiegu, a swoją grafiką będzie promował naszą miejscowość oraz wielowiekową tradycję.

mIMG_9900 - prawa zastrzezone