Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Marzena Oleś Kluska czarna owca kandydat do sejmiku Województwa Małopolskiego
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Obradowali nad bezrobociem

Autor: Łukasz Augustyn
O stale rosnącym bezrobociu słyszy się od kilku dobry lat. Dziś w powiecie gorlickim zarejestrowanych jest ponad 6901 osób, ale to nie jest pełen obraz skali bezrobocia w naszym regionie gdyż wiele osób pracuje na czarno lub na umowach śmieciowych, co łącznie daje dużo gorszy obraz rzeczywistości.

Między innymi z tego właśnie powodu w Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyły się obrady Powiatowej Rady Zatrudnienia, podczas których poddano analizie informacje o lokalnym rynku pracy oraz o zapotrzebowaniu na danych specjalistów. Obrady prowadził sekretarz powiatu Krzysztof Augustyn. Głównymi tematami analizy były informacje o lokalnym rynku pracy w zakresie podaży i popytu w 2013 roku oraz planowanych kierunkach kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat gorlicki w kolejnym roku szkolnym 2014/2015.

Informację o lokalnym rynku pracy przedstawiła wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach Jadwiga Makowiec. Stopa bezrobocia na koniec 2013 roku wynosiła 14,5% i była wyższa od krajowej i wojewódzkiej, a powiat gorlicki pod tym względem uplasował się na 15 miejscu wśród 22 powiatów Małopolski. W PUP zarejestrowanych było 6901 osób bezrobotnych tj. o 638 więcej niż przed rokiem. 55% bezrobotnych stanowiły kobiety. Ze względu na wiek 55% stanowiły osoby do 34 roku życia, a 25% do 25 roku życia. Pod względem wykształcenia 35% bezrobotnych posiadało wykształcenie zasadnicze zawodowe oraz policealne i średnie zawodowe (33%). 12% bezrobotnych, czyli 858 osób to ludzie z wyższym wykształceniem. W grupach zawodowych najliczniejszą (27,2% tj.1876 osób) stanowią robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, następnie technicy i średni personel (18,6%) oraz pracownicy usług i sprzedawcy (18,3%). Wzrasta także liczba bezrobotnych w zawodach: pedagog, specjalista administracji publicznej i ekonomista.

Do PUP w Gorlicach w minionym roku pracodawcy zgłosili 1500 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu z 2012 rokiem ich liczba wzrosła o 143, ale jest nadal niższa niż w latach 2006-2010. Pracodawcy poszukiwali przede wszystkim: cukierników, murarzy, ślusarzy, spawaczy metodą MAG, stolarzy, sprzedawców, doradców klienta i przedstawicieli handlowych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PUP wśród 388 pracodawców z terenu powiatu w najbliższym czasie zamierzają one zatrudnić około 368 osób, a zwolnić 10 osób. Generalnie jednak firmy nie mają wyraźnie sprecyzowanych planów zatrudnieniowych, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej.

Jeśli chodzi o prognozowanie zapotrzebowania na zawody w 2014 roku to blisko połowa zawodów występujących na lokalnym rynku pracy będzie nadwyżkowa, a zaledwie 2% zawodów może być deficytowych i są to: kierownicy budowy, lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci oraz samodzielni księgowi.

Według Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych do 2020 roku wzrost zatrudnienia w skali kraju może nastąpić w sekcji usług rynkowych (11,7%) i dotyczyć: specjalistów, pracowników usług osobistych i sprzedawców, a na dalszych pozycjach operatorów i monterów maszyn i urządzeń, techników i innego personelu średniego. Zmniejszenie zatrudnienia dotyczyć będzie głownie sektora rolniczego (23,4%) i przemysłowego (4,1%).

Powiatowa Rada Zatrudnienia zapoznała się również z informacją Powiatowego Urzędu Pracy w Gorlicach na temat planowanych na 2014 rok kierunków szkoleń dla osób uprawnionych oraz form aktywizacji osób bezrobotnych. Planowane szkolenia mają odbywać się w branżach: handel hurtowy i detaliczny (technik sprzedaży i skuteczna komunikacja w obsłudze oraz sprzedaż bezpośrednia – jak być dobrym przedstawicielem handlowym), budownictwo (operator koparko-ładowarki), przetwórstwo przemysłowe (kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG-141), finanse i ubezpieczenia (pełna księgowość z obsługa komputerowych programów finasowo-księgowych), transport i gospodarka magazynowa (magazynier z obsługa wózka jezdniowego), kurs komputerowy od podstaw. Podstawowe formy aktywizacji bezrobotnych to: refundacja koszów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, prace interwencyjne, staże, szkolenia, roboty publiczne i prace społecznie użyteczne.

Powiatowa Rada Zatrudnienia zapoznała się ponadto z ofertą kształcenia w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat gorlicki, którą przedstawił naczelnik wydziału edukacji Tadeusz Mikrut, a uzupełnili dyrektorzy szkół. Dla absolwentów gimnazjów przygotowano atrakcyjną ofertę kształcenia zawodowego oraz ogólnokształcącego. Ponadto Powiatowa Rada Zatrudnienia Pozytywnie zaopiniowała propozycje dyrektorów szkół dotyczące wprowadzenia nowych kierunków kształcenia zawodowego:

– technik organizacji reklamy w ZSO w Bieczu

oraz

– technik administracji w szkołach policealnych: w ZSZ w Bieczu i w ZSZ w Bobowej.

Pełna oferta kształcenia poszczególnych szkół dostępna jest na ich stronach internetowych. Będzie z nią można także zapoznać się w sposób bezpośredni podczas Giełdy Szkół i Zawodów, która odbędzie się 21 marca w Hali Sportowej OSiR w Gorlicach.

źródło/fot: SP w Gorlicach

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy