Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Piątek, 23 marca 2018

Sposoby na zimową nudę

04.01.2015 || Kategorie: Kącik czytelnika || Autor: Materiał nadesłany

W ostatnich latach nawet fani sportów zimowych nie mają zbyt wiele do roboty podczas przeważnie deszczowej i bezśnieżnej zimy. W takich warunkach nuda może dopaść każdego, ale są sposoby na jej rozbicie domowymi sposobami.

 

Zima bywała niegdyś czasem zabawy dla znacznej części ludzi, ale zmiana klimatu znacznie odmieniła obraz tej pory roku.

okno_z_deszczem

W ostatnich latach często powtarza się scenariusz bezśnieżnej i deszczowej zimy, gdzie właścicielom wyciągów pozostaje liczyć straty, a tabuny wielbicieli sportów zimowych w poszukiwaniu atrakcji wyjeżdżają za granicę lub zupełnie rezygnuje. Nawet zwykła walka na śnieżki staje się teraz rarytasem, co sprawia, że długie zimowe miesiące z krótkimi dniami stają się czasem wyjątkowo nudne i przygnębiające.

snieg

Nie musi to być jednak wyrok bez odwołania, bowiem nawet w domu można znaleźć wiele sposobów na rozerwanie się gdy za oknem plucha. Ponadto, nie brak lokalnych przykładów na aktywne spędzanie czasu.

Dzień w domu może stać się dobrą okazją do spędzenia większej ilości czasu z rodziną. W dodatku, nie musi to wcale być czas spędzony na gapieniu się w telewizor, razem można znaleźć wiele ciekawych sposobów na rozerwanie się. Przed nadejściem ery komputerów, największą popularnością cieszyły się gry planszowe i karciane. Naturalnie, ten sposób na domową rozrywkę nie umarł, a świetnym dowodem na to jest bardzo lubiana gra planszowa Ticket To Ride (znana w Polsce jako Wsiąść do pociągu). Jest to gra przeznaczona dla 4-8 graczy, gdzie każdy z uczestników otrzymuje wagoniki we własnym kolorze. Celem jest ułożenie jak największej liczby połączeń kolejowych między zaznaczonymi na planszy miastami, a konkretny cel działań graczy określają losowane przez nich karty. Wygrywa ten, kto ma najdłuższą sieć kompletnych połączeń.

W ramach PRL-owskiej nostalgii, dużą popularność zdobywa sobie także gra planszowa Pan tu nie stał!, gdzie gracze mają za zadanie walczyć o zdobycie deficytowych towarów i nie dać się wypchnąć ze sklepowej kolejki.

gra

Zabawa z pewnością będzie miała sporą wartość sentymentalną dla tych, którzy pamiętają lata 80-te, buty Relaks czy magnetofony kasetowe, ale także dla młodszych może być świetną okazją do zapoznania się z ówczesnymi realiami, gdzie typowe dla dzisiejszych czasów szynka i banany były rarytasem.

Popularną grą z historycznym kontekstem są także wydani niedawno Mali Powstańcy: Warszawa 1944. Uczestnicy przenoszą się do ogarniętej powstaniem Warszawy, gdzie ich zadaniem jest najszybsze dostarczenie jak największej liczby meldunków między oddziałami.

Gracze rywalizują między sobą, ale muszą także w pewnym stopniu współpracować, bowiem każdy niedostarczony meldunek oznacza stratę powstańców. Jeśli misja nie powiedzie się zbyt często, to przegrać mogą wszyscy.

Nieco inny rodzaj rozrywki oferuje z kolei Jenga. W tej rozgrywce liczy się najbardziej zręczność, pewna ręka i zmysł architektoniczny. Gra zaczyna się od budowy wieży z na przemian poukładanych drewnianych klocków.

 

Z konstrukcji następnie wyciąga się po jednym klocku, ale tak, żeby uniknąć zawalenia, ostrożnie układając wyciągnięty klocek na szczycie. Przegrywa ta osoba, która doprowadzi do katastrofy budowanej. Ostatecznie, jeżeli w domu są z kolei zapaleńcy gier komputerowych, to można przecież skorzystać z opcji multiplayer, wciągając do zabawy wszystkich domowników. Wspólna rywalizacja może okazać się świetną rozrywką na długie godziny. Taką samą formą rozrywki są oczywiście również tradycyjne gry w karty, które mogę doskonale wypełnić słotny dzień. Do wyboru jest ogromna liczba gier, sprawiająca zabawę dorosłym oraz najmłodszym.

Dla znudzonych dorosłych doskonałą odpowiedzią może być pokerowa partyjka w PokerStars lub przy wspólnym stole z przyjaciółmi. Grę można dodatkowo urozmaicić wprowadzając dla zabawy groszowe mikrostawki, tak żeby zwycięzca faktycznie mógł się pochwalić najwyższą wygraną! Dla zainteresowanych do wyboru są różne odmiany, włącznie z tymi najpopularniejszymi, takimi jak pięciokartowiec, Texas Hold’em i inne. Podstawy gry są łatwe do zrozumienia, a liczne samouczki w formie internetowej czy książkowej są w stanie rozjaśnić wszelkie wątpliwości.

Naturalnie, równie wciągające są także gry takie jak tysiąc, kuku czy oczko, znane także jako blackjack. Bardzo lubiana i łatwa jest szczególnie ta pierwsza, gdzie głównym celem jest jak najszybsze uzbieranie sumy 1000 punktów. Z kolei w kuku celem jest skompletowanie trzech kart z takiej samej wartości lub o takim samym kolorze.

Coraz bardziej popularny staje się także madżong, gdzie gra się z pomocą specjalnych płytek z symbolami. Madżong (zapisywany też jako mahjong lub po prostu 麻將) to stara azjatycka gra, nazywana ‚chińskim pokerem’, a przeznaczona zazwyczaj dla czterech uczestników, chociaż spotyka się też odmiany trzy- i pięcioosobowe.

Rozgrywka odbywa się przy pomocy 144 płytek z symbolami, a zadaniem każdego z graczy jest zebranie czterech zestawów po trzy płytki z odpowiadającymi symbolami, a także jednej pary. Uzyskanie takiego układu obwieszcza się stwierdzeniem „madżong”.

Jeśli powyższe propozycje nie wystarczają, to w poszukiwaniu dalszych inspiracji warto zasięgnąć do słów pochodzącego z Niemiec socjologa i filozofa Ericha Fromma: Człowiek tylko wówczas jest szczęśliwy, kiedy interesuje się tym, co tworzy.

Słowa wybitnego uczonego zinterpretować można po prostu jako zachętę do własnej twórczości. Każdy człowiek jest w stanie wyrażać siebie za pośrednictwem wszelkiej maści sposobów, czy to poprzez majsterkowanie, sztukę i wiele innych. Dzięki takim zajęciom wiele osób odkrywa nieznane dotychczas umiejętności, które z czasem mogę równie dobrze przerodzić się w pełnoetatowe hobby.

Niektórzy domorośli hobbyści ostatecznie mogą nawet zdecydować się na pełne przejście na profesjonalizm, chociaż wymaga to już większej pracy i poświęcenia. Taką drogą podążać mogą zresztą młodzi pianiści z Bobowej.

Zatem niesprzyjająca aura może właśnie być doskonałą wymówką na oddanie się takiej twórczości, bez względu na dotychczasowe doświadczenie. Dzieło własnego autorstwa jest w stanie dać dużo satysfakcji, rozjaśniając nawet najbardziej ponury dzień. Rozbicie doskwierającej nam nudy zależy z grubsza tylko od nas samych, a możliwości jest cała masa. Jeśli wybrany sposób sprawia nam samym i osobom w naszym otoczeniu satysfakcję, to dzień taki, bez względu na pogodę, można w pełni uznać za udany. Ostatecznie, zawsze pozostaje ten sposób!