Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Marzena Oleś Kluska czarna owca kandydat do sejmiku Województwa Małopolskiego
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Noworoczne zjawiska kosmiczne, których nie możesz przegapić!

Autor: Duda Justyna
Zimowe miesiące są najlepszym okresem by spojrzeć w niebo. Noc jest długa, gwiazdy są wyraźnie, a wiele zjawisk ukazujących się nad naszymi głowami możemy obserwować bez specjalistycznego sprzętu. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Od końca grudnia do 12 stycznia na niebie są widoczne meteoryty z najbardziej obfitego roju w ciągu tego roku – roju kwadrantydów. Dzisiaj w nocy z 3 na 4 stycznie przypada ich maksimum, warto więc przed świtem słońca wstać i obejrzeć ten niesamowity spektakl, ponieważ w ciągu godziny będziemy mogli zobaczyć ok 120 świetlnych rozbłysków! To o ok 20 mniej niż w przypadku Perseid, więc wczesna pobudka się na pewno opłaci. Zaobserwowanie tego zjawiska nie powinno przysporzyć większych problemów nawet amatorom – każdy z nas przecież potrafi znaleźć na niebie gwiazdozbiór Wielkiego Wozu. Nieco poniżej, po prawej stronie znajdować się będzie bardzo charakterystyczna, jasno świecąca gwiazda – Arktur. Mniej więcej spomiędzy tych dwóch punktów na północno – wschodnim niebie będą wylatywać meteoryty.

Kolejny piękny spektakl w wykonaniu ciał niebieskich będzie miał miejsce siódmego stycznia, również przed wschodem słońca. Już teraz Wenus i Saturn coraz bardziej zbliżają się do naszego ziemskiego naturalnego satelity, natomiast w czwartek punkty te znajdą się najbliżej siebie. Bardzo łatwe do zaobserwowania, a tym bardziej do sfotografowania, do czego gorąco zachęcamy!

Ci, którzy będą się przyglądać uważniej naszemu niebu będą mieli szansę zobaczyć Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS Zarya. Tor lotu ISS biegnie z zachodu na wschód. Będzie łatwym punktem do obserwacji dzięki pełnemu oświetleniu, poza tym jej średnica będzie wynosić ok 30”. Szczęściarze z centralnej części Polski będą mogli zobaczyć jak przecina ona nasz Księżyc jutro o godzinie 7:02. W naszych okolicach będziemy mogli ją zaobserwować w następujących dniach:

– 4.01 tuż nad horyzontem na południowo wschodnim niebie ok. godziny 5:20;
– 5.01 ok. godziny 6:00, 8 minut później będzie blisko mijała naszego ziemskiego satelitę;
– 6.01 ok. godziny 6:45, tor lotu już będzie znacznie wyżej;
– 7.01 pojawi się ok. godziny 5:55.

12483853_10208724584698990_1333694289_n

fot. Internet / stellarium.org

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy