Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Sobota, 30 maja 2020

Bobowianie starsi i młodsi uczcili ofiary zbrodni katyńskiej

19.04.2016 || Kategorie: Bobowa, Historia, Społeczeństwo || Autor: Łukasz Augustyn

W sali widowiskowej „Koronka” znajdującej się przy bobowskim rynku, 14 kwietnia br. mieszkańcy oraz młodzież gminy uczcili wspólnie Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Podczas spotkań wyświetlono spektakl „Katyń 1940 – … w tył głowy” przygotowany przez Polski Teatr Historii.

Czwartkowe wydarzenie podzielono na dwie części, pierwsza odbyła się w godzinach przedpołudniowych przeznaczona da młodzieży ze szkół gimnazjalnych i szkół średnich, druga natomiast popołudniowa skierowana była dla całego ogółu mieszkańców. Pośród osób jakie były obecne na wieczornym spektaklu znaleźli się m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Tabiś, radni gminni Bobowa oraz dyrektorzy placówek oświatowych.

– Młodzież ze szkół oraz mieszkańcy obejrzeli spektakl pt. Katyń w tył głowy… . Jest to bardzo przejmujący spektakl i mam nadzieje, że utkwi w pamięci wielu osób. Dzisiejsze wydarzenie jest wstępem do naszej nowej inicjatywy z okazji dnia flagi – 2 maja chcemy uczcić święto flagi narodowej w dość niecodzienny sposób – informuje Małgorzata Hołda Kuchnik dyrektor Centrum Kultury w Bobowej. – Mamy zamiar stworzyć 400 metrową flagę, którą poniesie jak największa ilość osób, mieszkańców Bobowej, gminy Bobowa, ale zachęcamy również do współpracy inne osoby organizacje, które chciałyby wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

O tym jak ważne są takie inicjatywy mówi Stanisław Tabiś, przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej: – Historię Polski, historię ludzi, którzy oddali życie za naszą wolną ojczyznę, w której teraz żyjemy powinniśmy czcić i pamiętać. Jest bardzo ważne, aby społeczeństwo a zwłaszcza młode pokolenie pamiętało o historii swoich przodków. My o niej pamiętamy, często jeszcze z przekazu naszych rodziców dlatego naszym obowiązkiem jest przekaz swoim dzieciom ale nie tylko. Należy kultywować tradycję oraz pamięć o ważnych wydarzeniach dla naszego narodu. Nie powinniśmy się wstydzić historii. Cieszę się, że w Bobowej jest tak wiele inicjatyw, które wpływają na to, że pamięć, historia ale i tradycja są w naszej gminie na tak wysokim poziomie.

Poniżej prezentujemy filmową zapowiedź spektaklu.