Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Sobota, 30 maja 2020

Bobowskie parafie docenione w albumie „Parafialny Jordan. Chrzcielnice Diecezji Tarnowskiej”

25.04.2016 || Kategorie: Bobowa, Historia, Region, Religia || Autor: Mateusz Książkiewicz

W miniony piątek, 22 kwietnia w auli seminarium duchownego w Tarnowie odbyło się diecezjalne święto Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski połączone z promocją albumu fotograficznego przedstawiającego chrzcielnice diecezji tarnowskiej, w tym dekanatu bobowskiego.

Wydarzenie, na którym zgromadzeni byli prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie, wójtowie, duchowni oraz przedstawiciele instytucji kultury rozpoczął wykład poświęcony wartościom jakie dało przyjęcie przez Polskę chrztu. Poprowadzili go: wicepremier prof. Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bp Andrzej Jeż ordynariusz diecezji tarnowskiej,  prof. Krzysztof Ożóg historyk i autor książki “966. Chrzest Polski”. Obecny był również wicewojewoda małopolski Józef Gawron.

– Obchody 1050 rocznicy chrztu Polski w diecezji tarnowskiej miały bardzo podniosły charakter – komentuje sekretarz Zdzisława Iwaniec, reprezentująca gminę i miasto Bobowa podczas uroczystości. – Wydany na tą okoliczność album, który zawiera fotografie wszystkich chrzcielnic znajdujących się w kościołach parafialnych naszej diecezji jest bardzo ciekawy i  interesujący.  Przeglądając album zauważyć można różnorodne chrzcielnice; od prostych do bardziej  interesujących stylistycznie. Bez wątpienia album ten jest doskonałą promocją dla gmin. Wspomnę, że w zabytkowych kościołach w Gminie Bobowa są chrzcielnice z XVIII  wieku, pw. Wszystkich Świętych w Bobowej  i  pw. św. Mikołaja w Siedliskach a nawet z 1486 roku w kościele pw. św. Stanisława BM w Wilczyskach.

Partnerami projektu albumu, którego inicjatorem był ks. Jan Bartoszek były starostwa powiatowe leżące w granicach diecezji tarnowskiej. Osobiste podziękowania od biskupa Andrzeja Jeża za pomoc w wydaniu publikacji odebrał starosta gorlicki Karol Górski.

fot. Mateusz Książkiewicz