Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Środa, 29 stycznia 2020

Doping w sporcie – najbardziej znane historie

23.03.2017 || Kategorie: Kącik czytelnika, Region || Autor: Mateusz Książkiewicz

Niektórzy nie potrafią pogodzić się z pewną przegraną w rozgrywkach, dlatego decydują się na użycie dopingu – czyli sztucznej metody poprawiającej wydolność fizyczną i psychiczną. Można przyjmować go w postaci leków farmakologicznych, dzięki przeszczepom tkanek, albo metodzie genetycznej – najtrudniejszej do wykrycia, ze względu na użycie nowoczesnych technologii.

Jedną z najgłośniejszych afer dotyczącej przyjmowania dopingu przez zawodnika jest sprawa Lance Armstronga. Był kolarzem i aż siedmiokrotnym zwycięzcą wyścigu Tour de France, a także zdobywcą brązowego medalu w Sydney w 2000 roku. Niestety w 1996 roku wykryto u kolarza raka jąder, dwa lata później wznowił swoją karierę i wygrał Wielką Pętle. Ludzie zaczęli zadawać więc pytania – jak to możliwe? Amerykańska Agencja Rządowa ds. Walki z Dopingiem oskarżyła go o stosowanie nielegalnych metod. Został pozbawiony wszystkich medali i zwycięstw, a także dożywotnio zdyskwalifikowany. Udzielając wywiadu francuskiej gazecie powiedział, że niemożliwe byłoby wygrać Tour de France bez dopingu. Przyznał się do zażywania EPO, kortyzonu, testosteronu, hormonu wzrostu i używania transfuzji.

Wcześniej ze środków dopingujących korzystał, także lekkoatleta Ben Johnson. Podczas badań uzyskał pozytywny wynik, później wrócił do sportu, ale znów wspomagał się nielegalnym środkami, dlatego nałożono na niego dożywotnią dyskwalifikację. Inny lekkoatleta, który używał dopingu to Andreas Krieger. Kolejna lekkoatletka Marion Jones, również zdecydowała się na doping. Wypierała się ich, jednak znaleziono materiały dowodowe potwierdzające teorię. Polakiem, który korzystał z dopingu był Zbigniew Kaczmarek, który trenował podnoszenie ciężarów. Także piłkarze decydują się na zażywanie substancji dopingujących, przykładem jest jeden z najbardziej kontrowersyjnych piłkarzy na świecie – Diego Maradona, systematycznie stosował kokainę, którą wykryto u niego w 1991 roku. W 1994 roku wykryto u niego, aż 5 substancji dopingujących – efedrynę, pseudoefedrynę, non-pseudoefedrynę, fenylopropanoloaminę, a także metylefedrynę. Maria Szarapowa – niesamowita tenisistka przez 10 lat stosowała meldonium, tłumacząc że nie wiedziała iż jest on zabroniony. W 2005 roku oskarżona o stosowanie dopingu została, także Justyna Kowalczyk – biegaczkę narciarską – wykryto u niej dexamethason. To tylko kilka przypadków z historii sportowców z całego świata.

Jeśli uprawiasz sport nie oszukuj, ponieważ co to za przyjemność wygrać nieuczciwie. W przypadku gdy nie uprawiasz sportu, ale lubisz śledzić na bieżąco rozgrywki danej dyscypliny sportowej – wypróbuj zakłady bukmacherskie. Zakład bez wychodzenia z domu złożysz online. Oprócz tego na stronach w sieci znajdziesz dodatkowe bonusy i promocje, które będziesz mógł wykorzystać podczas gry np. kod bonusowy bet365.

To właśnie z Seo Slask znajdziesz więcej potrzebnych informacji ze świata sportu. U wielu bukmacherów pojawiają się propozycja postawienia zakłady na zespoły pochodzące ze śląska, warto śledzić poczynania lokalnych drużyn. Z całą pewnością da to więcej radości niż nieregulaminowe uprawianie sportów.