Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Piątek, 22 lutego 2019
BramTECH - bramy, ogrodzenia, balustrady
Urząd Miejskie w Bobowej

Rozpoczęcie działalności już w „jednym okienku”. Bez konieczności wizyty w ZUS

29.05.2017 || Kategorie: Gospodarka, Region, Społeczeństwo || Autor: Justyna Duda

Od 20 maja rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest jeszcze prostsze. Obowiązek kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych celem zgłoszenia ubezpieczenia został zastąpiony jedną wizytą w Urzędzie Gminy lub Miasta, którego pracownicy przyjmować będą dokumenty zgłoszeniowe przeznaczone dla ZUS.

To niebywałe ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy dotychczas po zarejestrowaniu firmy w urzędzie miasta lub gminy musieli w ciągu siedmiu dni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W tym terminie zgłaszać się bowiem należy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a członków rodziny – do ubezpieczenia zdrowotnego.

Dzięki zmianom osoba rejestrująca działalność załatwi wszelkie formalności w tzw. jednym okienku, odwiedzając o jeden urząd mniej. Osoba prowadząca działalność gospodarczą załatwi w urzędzie miasta lub gminy nie tylko zgłoszenie do ubezpieczeń. Będzie mogła zawiadomić o zmianie danych w dokumentach zgłoszeniowych (np. zmianie adresu), a także wyrejestrować siebie i członków rodziny z ubezpieczenia. W urzędzie miasta lub gminy przedsiębiorca złoży formularze ZUS: ZUA, ZZA, ZCNA, ZIUA i ZWUA.

W niektórych sytuacjach kontakt z ZUS nadal będzie konieczny. Tylko w Zakładzie można zmienić dane dotyczące tytułów do ubezpieczeń i terminów ich powstania, a także rodzajów ubezpieczeń. Zgłoszenia pracowników, zleceniobiorców lub współpracowników też trzeba dokonać bezpośrednio w ZUS.

Oczywiście nadal da się zarejestrować firmę całkowicie online i przesyłać dokumenty zgłoszeniowe do ZUS przez internet. Taka opcja jest dostępna dla osób, które mają płatny podpis elektroniczny albo darmowy profil zaufany ePUAP.

fot. ilustracyjne

mIMG_3388_urzadmiejski_BOBOWA