Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Niedziela, 19 września 2021

Chasydzi przybyli do Bobowej na jorcajt cadyka Szlomo Halberstama (TV)

04.07.2019 || Kategorie: Bobowa, Społeczeństwo || Autor: Mateusz Książkiewicz

W środę, 3 lipca 2019 roku chasydzi z całego świata przybyli do Bobowej aby uczcić 114 rocznicę śmierci I cadyka bobowskiego – Szlomo Halberstam, pochowanego w ohelu na cmentarzu żydowskim. Punktem kulminacyjnym obchodów była modlitwa nad grobem cadyka, która trwała do późnych godzin nocnych.

Jorcajt lub jarcajt to rocznica śmierci według kalendarza żydowskiego. Zgodnie z tradycją żydowską, dzień ten obchodzony jest uroczyście, podobnie jak w innych kulturach dzień urodzin. W przypadku rocznicy śmierci rabinów, w nabożeństwie pomija się smutniejsze modlitwy, gdyż według tradycji, śmierć sprawiedliwego jest radosną chwilą duchowych zaślubin jego duszy z Bogiem.

Największa ilość chasydów przybyła do bobowskiej synagogi pod wieczór. Wtedy to ulice Bobowej, można by rzec, cofnęły się w czasie. Tuż po północy Żydzi obchodzący jorcajt udali się na cmentarz żydowski, gdzie modlili się nad grobami cadyka oraz swoich przodków.

Szlomo Halberstam był założycielem chasydzkiej dynastii Bobow, która jest jedną z najbardziej znanych oraz przed wszystkim kontynuowanych na świecie. Następcą cadyka w Nowym Jorku – Bobow Rebe jest Benzion Halberstam.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej:

źródło: Polski Słownik Judaistyczny
fot. M.Książkiewicz