Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Niedziela, 17 stycznia 2021
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa

Konto u bukmachera: jakie dane trzeba podać i czy jest to bezpieczne?

03.07.2019 || Kategorie: Kącik czytelnika || Autor: Mateusz Książkiewicz

Planujesz założyć konto u legalnego bukmachera? Sprawdź, jakie dane będziesz musiał podać, na co uważać i jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wysyłania skanu dokumentu tożsamości.

Konto u legalnego bukmachera: jakie dane trzeba podać i czy są one bezpieczne?

Proces rejestracji konta u internetowego bukmachera wymaga podania wielu danych osobowych. Są one potrzebne chociażby po to, by móc zweryfikować tożsamość danej osoby, a także jej wiek. Przepisy zabraniają bowiem osobom niepełnoletnim obstawiania zakładów wzajemnych.

Legalny bukmacher wymaga również przesłania skanu dokumentu tożsamości, co niektórym osobom wydaje się niebezpieczne, dlatego rezygnują z założenia konta. Jednak jak wygląda to w rzeczywistości i jak prawo reguluje bezpieczeństwo Twoich danych? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, dlaczego nie trzeba się tego obawiać.

Jakich danych wymaga legalny bukmacher?

Podczas zakładania konta u internetowego bukmachera (legalnego) zostaniesz poproszony o podanie kilku podstawowych danych osobowych. Powinieneś zatem wpisać swoje imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu i adres zamieszkania.

Zanim zaczniesz rejestrację, przygotuj sobie jakiś dokument tożsamości (najlepiej dowód osobisty), bo będziesz potrzebować kilku danych, które się na nim znajdują. W jednym z kroków zakładania konta zostaniesz poproszony o wpisanie numeru PESEL, a także serii, numeru i daty ważności dokumentu.

Jako że proces rejestracji oznacza założenie konta u bukmachera, musisz ustalić także unikalne dane, dzięki którym będziesz się później logować. Należą do nich nazwa użytkownika oraz hasło. Często za nazwę użytkownika służy po prostu Twój adres e-mail i wystarczy tylko wymyślić hasło. Pamiętaj jednak, żeby było ono wystarczająco trudne do odgadnięcia.

Konto u bukmachera: dlaczego trzeba wysłać skan dowodu?

Przesłanie skanu dokumentu tożsamości, czyli na przykład dowodu osobistego lub paszportu, jest niezbędne, aby zakończyć proces rejestracji konta. Można zastanawiać się, skąd bierze się taki warunek, ale wszystko wynika z zapisów ustawy hazardowej.

Firmy bukmacherskie są bowiem zobowiązane do weryfikacji wieku każdego gracza: muszą zabronić obstawiania zakładów każdej osobie poniżej 18 roku życia (m.in. z tego powodu, że od zakładów bukmacherskich można się łatwo uzależnić). Najprostszą metodą, aby zweryfikować wiek, jest sprawdzenie dokumentu tożsamości. Jeżeli data urodzenia będzie wskazywać na to, że bukmacher ma do czynienia z osobą niepełnoletnią, to konto po prostu nie zostanie założone.

Wymaganie skanu dokumentu tożsamości pomaga także zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami jak kradzież tożsamości czy próba wymuszenia wielu bonusów powitalnych (dla każdego konta zazwyczaj dostępny jest tylko jeden).

W jaki sposób bukmacher chroni dane swoich klientów?

Obstawiając zakłady u bukmachera, podajemy nie tylko dane takie jak imię i nazwisko czy numer telefonu, ale także PESEL czy numer konta bankowego. Ponadto na koncie gracza zapisują się wszelkie postawione kupony, a także informacje o transakcjach finansowych oraz wygranych. Bukmacher ma obowiązek archiwizować te dane w taki sposób, by w razie potrzeby móc je udostępnić. Z tych informacji musi dać się odczytać przebieg gry, czyli interakcji między użytkownikiem a bukmacherem – postawienie jakiejś stawki na zakład, wypłata wygranej, itp.

Te dane przechowywane są przez okres 5 lat. Po tym czasie bukmacher ma obowiązek je usunąć.

W art. 15d ustawy o grach hazardowych można znaleźć szereg informacji mówiących o tym, jakie warunki powinien spełniać bukmacher, aby przechowywane dane były w pełni bezpieczne.

Przede wszystkim, wszelkie urządzenia służące do przetwarzania i archiwizowania danych powinny znajdować się na terenie państwa Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

W jaki sposób można zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Legalne firmy bukmacherskie mają obowiązek zapewnić bezpieczne przechowywanie Twoich danych. Jednak wysyłając skan dowodu osobistego czy innego dokumentu można się jeszcze dodatkowo zabezpieczyć przed ewentualnym zagrożeniem.

Przede wszystkim możesz ukryć te dane, których nie wymaga bukmacher. Wystarczy, że zakryjesz je w najprostszym programie graficznym.

Możesz także na przesyłanym skanie dokumentu tożsamości dodać napis mówiący o tym, że skan przeznaczony jest tylko dla tego konkretnego bukmachera (najlepiej wykorzystując do tego znak wodny), co uniemożliwi ewentualne wykorzystanie tego skanu do innych celów.

Pamiętaj, aby nigdy nie publikować skanu żadnego dokumentu na różnych portalach czy stronach internetowych. Lepiej nie wysyłać ich także za pomocą poczty internetowej. Bukmacher powinien zagwarantować ci możliwość przesłania skanu bezpośrednio przez jego stronę.

Podczas zakładania konta u legalnego bukmachera wymagane jest podanie kilku Twoich danych a także przesłanie skanu dokumentu tożsamości. Nie musisz się jednak obawiać, że zostanie to nieprawidłowo wykorzystane, bowiem legalny bukmacher ma obowiązek zapewnić Twoim danym bezpieczeństwo, a Ty możesz je dodatkowo zwiększyć. Obowiązki spoczywające na wszystkich firmach przetwarzających dane osobowe swoich klientów są bardzo restrykcyjne, co wynika zarówno z zapisów polskiego prawa, jak i słynnego już RODO.

Pamiętaj jednak, aby wystrzegać się zakładania konta u nielegalnych bukmacherów, którzy nie posiadają polskiego zezwolenia na swoją działalność w Polsce. Powierzenie danych osobowych takim firmom może być w niektórych przypadkach niebezpieczne, ponieważ nie podlegają one pod polskiego prawo, a często działają nawet spoza terenu Unii Europejskiej, a więc nawet prawo unijne może ich nie obowiązywać. Ponadto, gra w takich firmach jest nielegalna i zagrożona utartą wszystkich wygranych oraz karami finansowymi. Wybieraj więc wyłącznie legalnych bukmacherów, posiadających zezwolenie wydane w Polsce przez Ministra Finansów.

Zakłady bukmacherskie przeznaczone są dla osób pełnoletnich. Zakłady mogą uzależniać. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest zagrożony wysokimi karami.

MATERIAŁ NADESŁANY