Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Niedziela, 17 stycznia 2021
Światłowód Orange Stróżna Gmina Bobowa

„Obrazki z Bobowej” znalazły się w filmie o generale Wieniawie-Długoszowskim

01.07.2020 || Kategorie: Bobowa, Historia || Autor: Mateusz Książkiewicz

Miasto Bobowa a dokładniej otoczenie kościołów Św. Zofii i Wszystkich Swiętych oraz dwór Długoszowskich możemy zobaczyć na kilku kadrach w fabularyzowanym dokumencie pt. Wieniawa w reżyserii Grzegorz Gajewskiego.

Film „Wieniawa”, produkcji Telewizji Polskiej w reżyserii Grzegorz Gajewskiego opowiada o życiu generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Generał jak wszyscy wiedzą lat dzieciństwa spędził m.in. w Bobowej, dokąd przeniosła się cała jego rodzina. Pamiątką po Długoszowskich jest dwór, służący dzisiaj jako szkoła muzyczna.

Generał Wieniawa-Długoszowski, osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego uznawany jest za jedną z najbarwniejszych postaci II Rzeczypospolitej. Tym bardziej, że był on lekarzem, literatem, oficerem kawalerii i dyplomatą. Historycy uważają, że jego biografia streszcza całą historię odrodzenia i upadku Polski w okresie międzywojennym.

W filmie Gajewskiego kilkukrotnie usłyszeć można o Bobowej. Nie tylko gdy wspominana jest młodość generała ale również przy okazji pobytu Piłsudskiego, który przybył do dworu Długoszowskich na wiosnę 1916 roku. Dzisiaj, 1 lipca obchodzimy 78 rocznicę tragicznej śmierci Wieniawy w Nowym Jorku.

Cały film można obejrzeć na platformie VOD Telewizji Polskiej lub w poniższym poście z profilu Wojownicy Czasu:

fot. screeny filmu „Wieniawa”