Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Sobota, 16 października 2021

Pociąg do kolei czyli parowozem przez Galicyjską Kolej Transwersalną – II edycja.

22.05.2012 || Autor: Joanna Róż

Majówka kolejowa już za nami ! 20 maja 2012 r. wszyscy miłośnicy kolei mieli możliwość przejazdu pociągiem retro  z Nowego  Sącza do Chabówki. Wagony z lat 20 i 50 były ciągnięte przez lokomotywę parową serii TY2 nr taborowy 911 z lat 40.

Na co dzień lokomotywa stacjonuje w skansenie kolejowym w Chabówce i na tą okazje została specjalnie udostępniona. Odjazd pociągu poprzedził  występ  grupy młodych Sądeczan, a swoje stoiska promocyjne zaprezentowali:  Starostwo Nowy Sącz, Miasto Nowy Sącz oraz Muzeum Okręgowe – główni partnerzy.

Podczas przejazdu w wagonach pociągu grupa członków Polskiego Towarzystwa  Historycznego przebrana za żołnierzy z epoki przechadzała się i  odgrywała  scenki rodzajowe. Wydelegowane osoby z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu prowadziły  konkursy oraz zabawy dla uczestników przejazdu. Przewodnicy PTTK Beskid opowiadali o walorach turystycznych oraz ciekawych historiach związanych z okolicami przez które przejeżdżał pociąg – opowiada Kamil Filipowski, Prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei .

Pociąg zatrzymywał się na stacjach: Męcina, Dobra k. Limanowej, Kasina Wielka i Rabka Zdrój. Podróż zakończyła się w skansenie kolejowym w Chabówce gdzie wszyscy mogli oglądać eksponaty,  a następnie wrócić autokarami do Nowego Sącza. Głównym organizatorem było Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, a w  imprezie wzięło udział około 380 osób.

– Przejazd można zaliczyć do udanych, a największym niewątpliwie zainteresowaniem cieszyła się grupa młodych kolejarzy czyli członków naszego Stowarzyszenia – dodaje z zadowoleniem Kamil Filipowski.

Gratulujemy organizatorom !

 

 

fot. Joanna Róż, Dawid Róż