Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Akcja szczepienia lisów przeciw wściekliźnie

Autor: Łukasz Augustyn
Od 10 do  17 maja Małopolski  Wojewódzki Lekarz Weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Preparat jest zrzucany z samolotów na lasy, pola i łąki województwa. Szczepionki nie wolno dotykać – preparat z zapachem człowieka nie zostanie podjęty.

Szczepienie jest wykonywane przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty o kształcie niewielkiej kostki (wymiary 4,5 na 4,5 na 1 cm), koloru brunatno-zielonego, o zapachu rybnym. Preparat jest zrzucany w ilości 30 dawek na 1 km2. Zrzuty nie obejmują akwenów wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia na wirus wścieklizny wyłącznie lisy i nie jest stosowana wobec innych zwierząt dzikich, domowych czy gospodarskich.

Każdy, kto zetknie się ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których przypadkowy kontakt z preparatem należy zgłosić do lekarza weterynarii. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzać na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, które jest jednym z najbardziej podatnych na zakażenie wirusem wścieklizny. Badania dowodzą, że regularne szczepienia zmniejszą ryzyko wystąpienia zachorowań. Dzięki takim akcjom w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:

1) nie wchodzić na teren lasu,

2) zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach,

3) nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż  znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do  Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej,

4)  kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii,  w celu poddania zwierzęcia obserwacji,

5)  nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w bezpiecznym kagańcu.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, proszę wszystkich mieszkańców województwa o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

Wszelkich Informacji dotyczących akcji szczepienia Lisów udziela;
Wojewódzki  Inspektorat Weterynarii w Krakowie  tel.:  (12)  418-77-11
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gorlicach  –  tel.: (18) 352-67-02
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nowym Sączu – tel.: (18) 441-24-01

źródło i fot.: WIW w Krakowie

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy