Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Marzena Oleś Kluska czarna owca kandydat do sejmiku Województwa Małopolskiego
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kleszcze atakują Bobową

Autor: Sabina Janus
Od połowy kwietnia do listopada mieszkańcy całej Polski a także Bobowej narażeni są na atak kleszczy. To właśnie w tym okresie ich aktywność jest nasilona, a my powinniśmy wykazać się daleko idącą profilaktyką.

Wakacje, słońce, upał, piesze wycieczki do lasu i wieczorny grill w ogrodzie. A w tle czyhające niebezpieczeństwo – kleszcze. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skutków ugryzienia przez te groźne pajęczaki. Te specyficzne  pasożyty roznoszą jedne z najgroźniejszych chorób zagrażających naszemu życiu – boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Odsetek kleszczy w Polsce zarażonych krętkowicą kleszczową (borelioza) waha się od 5,4 do 15% w zależności od regionu. Obydwie choroby początkowo maja postać bezobjawową, bakterie wchodzą w stan utajenia, lecz w każdej chwili mogą się uaktywnić. Rozwijają się stopniowo od objawów grypopodobnych, poprzez zmiany skórne, aż po najgroźniejszą  ich postać – zapalenie opon mózgowych, padaczkę oraz inne zespoły neurologiczno – psychiatryczne.

„Tak naprawdę kleszcz może zaatakować każdego z nas. Jeśli już zorientujemy się, że posiadamy takowego pasożyta ważne, aby jak najszybciej się go pozbyć. Można przyjść do ośrodka zdrowia lub kupić w aptece specjalne urządzenie i usunąć go samemu. Oczywiście starajmy się usunąć go w całości, wraz z odnóżami. Nie wpadajmy jednak w panikę jeśli jedno z nich zostanie w ciele, postępujmy z nim wtedy jak ze zwykłą drzazgą. Nie smarujmy i nie natłuszczajmy ich niczym. Powinniśmy także udać się do lekarza w celu skontrolowania naszego stanu zdrowia oraz ciągle monitorować sytuację czy oprócz zaczerwienienia nie rozwijają się nowe objawy.” – mówi doktor z NZOZ „Langmed” w Bobowej.

Planując odpoczynek na świeżym powietrzu kierujmy się kilkoma prostymi zasadami. Umiejętnie wybierajmy miejsca rekreacji, zakładajmy odpowiednią odzież i używajmy specjalnych środków odstraszających kleszcze. Po powrocie do domu zawsze dokładnie oglądnijmy ubrania i skórę, szczególnie pod kolanami i na łokciach. Chrońmy nasze dzieci. Warto, aby już od najmłodszych lat wiedziały jakie niebezpieczeństwo grozi im w związku z ukąszeniem przez kleszcza. Nie zapominajmy o naszych czworonogach. One w szczególności narażone są na atak tych pajęczaków, które chowają się nawet w trawie. Nie pozwólmy tym niemiłym pasożytom zepsuć nam wakacji!

fot. Joanna Róż

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy