Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Piknik w Jeżowie – część II (aktualizacja galerii)

Autor: Sabina Janus
Wczoraj pokrótce przedstawiliśmy i opisaliśmy program Pikniku Rycerskiego. Dziś, w dzień po imprezie, która już na stałe zapisała się w kalendarzu wydarzeń kulturalnych naszej gminy, chcemy zdać dokładną relację z całego jej przebiegu.

Jak już wspominaliśmy wczoraj Piknik otworzył uroczysty przemarsz Bractw Rycerskich wraz z Orkiestrą. W kazaniu ks. Marian Jedynak przypomniał historię rodu Gryfitów. Nawiązał także do obrony ojczyzny, która dziś choć w innym już charakterze powinna być obecna w społeczności lokalnej. „Mamy razem, wspólnie czynić tę naszą rzeczywistość lepszą, wspanialszą. Pamiętajmy, że liczy się u nas ten mały patriotyzm” – takimi oto słowy, proboszcz pouczał w swej homilii wczoraj wiernych.

Gośćmi specjalnymi byli: burmistrz Bobowej – Wacław Ligęza, posłanka Barbara Bartuś, poseł Arkadiusz Mularczyk, senator Stanisław Kogut, przewodniczący RM Stanisław Siedlarz oraz radny Tomasz Tarasek.

„Impreza ma na celu kształtowanie postaw lokalnego patriotyzmu, a także podkreślenie identyfikacji ze swoją miejscowością. Kierowana przede wszystkim do młodych ludzi, aby pokazać im wzór i ukształtować ich osobowość wpajając szacunek do ojczyzny. Ponadto tego typu imprezy zespalają ludzi, integrują społeczność lokalną. Mieszkańcy mogą oderwać się od codziennych obowiązków i rozerwać się biorąc udział w proponowanych przez nas atrakcjach. Pomimo stosu wypełnionych wniosków i ogromu pracy włożonej przez gminę, jesteśmy bardzo zadowoleni z organizacji wczorajszej imprezy. Dodać także należy, że jest to także atrakcja dla gości przybyłych do naszej gminy, a także swoista jej promocja. Nie ukrywamy zadowolenia i widzimy, że tego typu imprezy mają posłuch i rację bytu, dlatego będziemy się starać, aby było ich coraz więcej” – mówi burmistrz Bobowej, Wacław Ligęza.

Po części oficjalnej, złożeniu kwiatów i hołdu w 602. rocznicę poległym w bitwie pod Grunwaldem, uroczystym przemarszem wszyscy zebrani udali się pod renesansowy dwór w Jeżowie. Goście oprócz wspomnianych już atrakcji otrzymali sporą dawkę muzyki. Rozpoczęli chłopcy z grupy Hebda i AK Skład, którzy pomimo tak młodego wieku i tremy zebrali całkiem sporą publiczność, pokazując tym samym drzemiący w bobowskiej młodzieży potencjał. Młodzi ludzie uczcili tym samym pamięć kolegów Kamila i Ernesta. Po lokalnym rapie nastał czas na naszą folklorystyczną nieco nutę. Ludowym akcentem przywitał nas zespół „Koronka” ze swym przedstawieniem „Targ na Dziywki”. Następnie widownia mogła posłuchać również młodego stażem zespołu „Skrzypki”.
Nie ukrywając największą publikę zaskarbili sobie wykonawcy z zespołu InoRos, którzy notabene byli długo wyczekiwaną gwiazdą wieczoru. Do ich muzyki bawili się zarówno dorośli jak i młodzież, a także dzieci. Chłopaki dali z siebie wszystko, co było widoczne po ich zmęczeniu i kropelkach potu na czole.

Uczestnikom w zabawie tanecznej przy repertuarze zespołu JAGUAR nie przeszkodził nawet przelotny deszcz i błoto.
Nikt nie mógł narzekać na dokuczający głód, gdyż panie ze Stowarzyszenia GRYF i Kół Gospodyń Wiejskich zadbały o bogate zaplecze gastronomiczne. W historyczny klimat wprowadzała także aranżacja wioski, przybrana epokowymi i batalistycznymi przedmiotami.

Wszyscy bawili się świetnie, bez względu na wiek. Każdy znalazł coś dla siebie. I oby więcej takich imprez! A my zapraszamy już za rok na kolejny Piknik Historyczny, również do Jeżowa!

Partnerem projektu „Z Bobowej pod Grunwald” było Województwo Małopolskie.

ZOBACZ TAKŻE:
– „Czyste Szaleństwo” w Jeżowie

– Zapraszamy do Jeżowa – część I

InoRos zaprasza do Jeżowa (TV)

fot. redakcja

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy