Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

XXI Biesiada u Bartnika

Autor: Paulina Kalamaszek
W ten weekend już po raz 21. spotkaliśmy się  na „Biesiadzie u Bartnika”. Podczas dwudniowej zabawy goście mogli dowiedzieć się czegoś o walorach zdrowotnych miodu oraz apiterapii, a także poznać aktualny stan polskiego pszczelarstwa na specjalnie zorganizowanej konferencji, której hasło przewodnie brzmiało: „Pomóżmy pszczołom - pszczoły pomogą nam”.

Uczestnikami tego spotkania byli w większości pszczelarze, którzy już od kilku lat współpracują z Bartnikiem. Dołączyli do tego grona  również goście z Ukrainy i Słowacji.

Na początku było to małe spotkanie pszczelarzy. Teraz zrobiła się już duża impreza promocyjna, nie tylko Bartnika, ale i regionu. – mówi Wiesław Janowski, organizator.

Poza tym można było zobaczyć  wiele wyrobów z miodu pszczelego oraz skorzystać z wielu atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Uwieńczeniem dnia był pokaz dźwięku i światła „Święty Ambroży ostrzega – pszczoły giną”.

Niedziela natomiast należała przede wszystkim do zespołów ludowych. Przybyli goście mogli miło spędzić  popołudnie przy biesiadnej i folkowej muzyce.  Na scenie zaprezentowały się takie zespoły jak: „Kowalnie” , bracia „Matułowie”, „Ciupaga” oraz „Bukowińskie kolory” z Ukrainy. Między występami kapel odbyło się „miodobranie”. Pracownicy pokazali między innymi jak produkuje się miód, którego można było oczywiście spróbować. Nawiązując do pokazu przeprowadzono quiz wiedzy o miodzie i produktach pszczelarskich. Było o co walczyć, bo nagrody były  naprawdę „słodkie ”!

O godz. 17:00 spod sceny przeniesiono się na polanę, gdzie miał miejsce pokaz musztry kawaleryjskiej i władania białą bronią przy wykonaniu stadniny koni  „Stara Cegielnia” w Gładyszowie. Odbyło się to na podstawie scenariusza do filmu „Bitwa Warszawska 1920 roku”.

Prócz części biesiadnej odbyła się również część szkoleniowa, która miała miejsce tak jak i w sobotę w namiocie konferencyjnym. Można było posłuchać wykładów  trzech  znakomitych profesorów.

Gwiazdą wieczoru była Katarzyna Piasecka, artystka kabaretowa, która swoim  znakomitym występem zakończyła również 2-dniowe biesiadowanie.

fot. Joanna Liszka, Paulina Kalamaszek

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy