Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Święto polskiej wsi – dożynki w Stróżnej

Autor: Joanna Róż
Dożynki Gminne czyli najważniejsze święto rolników już za nami. W tym roku uroczystości związane z zakończeniem prac polowych przypadły w Święto Matki Boskiej Częstochowskiej a obchody miały miejsce w Stróżnej.

Wczoraj około godziny 13.30 plac przed Domem Ludowym w Stróżnej wypełnił się po brzegi, nabrał niezwykłych kolorów i rozbrzmiał ludową nutą. Wszystko za sprawą zebranych grup dożynkowych z całej Gminny, które przybyły do Stróżnej po to, by uczestniczyć w dziękczynnej Mszy Świętej w kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Podczas której słowo do rolników wygłosił ks. Marian Jedynka nawiązując do słów Jana Pawła II z 1983r i porównując Ziemie do Matki. Podkreślał także ogromne znaczenie pracy rolnika, czego symbolem są wieńce dożynkowe wykonywane co roku z okazji tego święta.

Po ich poświęceniu korowód dożynkowy przemaszerował z powrotem pod Dom Ludowy, gdzie odbyła się dalsza część imprezy, którą poprowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bobowej – Bogdan Krok. Część plenerową oficjalnie otworzył i wszystkich zebranych przywitał  Burmistrz Gminy Bobowa – Wacław Ligęza. Podziękował on również rolnikom za ich prace:

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, to święto chleba. Dożynki to okazja, by oddać szacunek tym, którzy najbardziej z  nas znają wartość chleba. Dla rolników nie ma określonej godziny na rozpoczęcie i zakończenie pracy. Pragnę podziękować rolnikom za ich ciężka całoroczną prace, za wspaniały dar wszystkich Waszych rąk, za owoce Waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej. Składam Wam słowa najwyższego uznania.

Swój głos zabrali min. Barbara Baran, Paweł Śliwa, Karol Tenerowicz oraz Adam Urbanek, którzy w swych wypowiedziach również podkreślali wartości rolnictwa. Przedstawienie grup wraz z wieńcami dożynkowymi było następnym punktem programu, który bardzo żywo i energicznie odebrała zgromadzona publiczność. Zaprezentowane  wieńce z siedmiu sołectw z całej gminy uczestniczyły w konkursie. Komisja  w składzie: Jadwiga Bryndal – inspektor ds. kultury Urzędu Miejskiego w Bobowej, Joanna Malec –Instruktor w CKiPG Bobowa oraz Joanna Róż-Regionalny Portal Informacyjny, wyłoniła następujące miejsca:

1. Grupy dożynkowe z Siedlisk i Jankowej

2. Grupy dożynkowe z Sędziszowej i Bobowej i Berdechowa

3. Grypy dożynkowe Wilczysk, Brzanej, Stróżnej

Na specjalnie zaproszenie organizatorów Święta Plonów przybyli min: Radny Paweł Śliwa, Senator Stanisław Kogut, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Karol Tenerowicz, ks. Marian Jedynak, ks. Antoni Bochenek, ks. Jan Knutelski, ks. Władysław Skoczeń, ks.Józef Pyrek.

Jestem pełen podziwu dla tych wieńców dożynkowych. Dzisiaj jest Matki Boskiej Częstochowskiej nie jestem na pierwszych dożynkach i ten motyw ludowy i religijny się przewija. Ja zawsze cenie te gminy i miejscowości, które organizują dożynki aby była ta prawdziwa integracja – mówi Stanisław Kogut senator RP.

Przybyła publiczność mogła pokrzepić się na stoiskach z małą gastronomią a dzieci spędzały czas na zjeżdżalni bądź trampolinie. Po części, która miała na celu przedstawienie korowodu dożynkowego odbyła się zabawa taneczna, którą poprowadził zespół Bravo. Publiczność była bardzo wytrwała, nie przestraszył jej nawet deszcz, a parkiet na wieczornej zabawie został wypełniony po brzegi.

Gratulujemy organizatora za sprawne przeprowadzenie imprezy!

fot. Joanna Róż / Michał Niemaszyk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy