Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Koronka łączy narody

Autor: Mateusz Książkiewicz
W dniach od 7 do 9 września w miejscowości Dlha Luka k/Rożniawy na Słowacji miało miejsce spotkanie koronczarek z miasta Szecseny (Węgry), Bobowej oraz Rożniawy (Słowacja).

To już kolejny w tym roku zlot przedstawicielek tego pięknego rzemiosła. Pierwsze spotkanie odbyło się w maju na Węgrzech, drugie było na Słowacji, natomiast trzecie będzie miało miejsce w Bobowej podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej (w termin 3-7 października). Podczas wizyty na Słowacji koronczarki uczestniczyły między innymi w serii kilku wykładów o historii koronki klockowej, warsztatach nauki nowych słowackich wzorów oraz wycieczce krajoznawczej po okolicy. Uczestnicy degustowali także miejscowe specjały kulinarne.

Podczas spotkania miała miejsce prezentacja przywiezionego przez Węgrów koronkowego mostu, który powstał jako wynik wzajemnej realizacji projektu artystycznego. Most ten był eksponowany w czerwcu we Francji podczas Międzynarodowego Kongresu Koronkarskiego, natomiast na początku października będą go mogli podziwiać goście i uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej.

źródło i fotografie: Bogdan Krok

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy