Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Bobry sieją spustoszenie w Stróżnej

Autor: Mateusz Książkiewicz
Od pewnego czasu populacja bobra zwłaszcza na naszych terenach ciągle się powiększa, a sam wodny gryzoń daje się we znaki rolnikom oraz prywatnym właścicielom gruntów przez które przebiegają cieki wodne.

Większość mieszkańców Stróżnej oraz okolic widziała już tamę jaką utworzyły sobie bobry na rzece Stróżnianka, nieopodal mostu przy granicy Stróżna – Szalowa.  Aby spiętrzyć wodę na miejscowym potoku wycinają kolejne drzewa nie tylko duże, ale również małe. O szybkości bobrów w wycince kolejnych drzew najlepiej wiedzą mieszkańcy Szalowej, a dokładnie właściciele i sąsiedzi tzw. „Stawu Dworskiego”, gdzie dziennie jest wycinane ok. 2-4 drzewek. Póki co problem nie jest duży jednak za jakiś czas po drzewach mogą zostać tylko odstające na 20-40cm pnie, natomiast w przypadku większych opadów tamy mogą powodować lokalne podtopienia. Dodatkowym negatywnym działaniem bobrów są kopane przez nie nory, które mogą powodować zapadanie się dróg oraz naruszenie konstrukcji mostu jak to ma miejsce w Stróżnej.

Ostatnio strasznie grasują, ludzie się skarżą – komentuje sprawę bobrów Barbara Baran, sołtys Stróżnej. I to nie tylko, że jakieś podtopienia mogą być, ale również, że niszczą drogę oraz most poprzez wykopane przez nie dziury w ziemi. Myślę, że trzeba będzie wezwać ekipę specjalistów, którzy je odłowią a następnie przeniosą w inne miejsce.

Bóbr w Polsce jest gatunkiem chronionym, dlatego decyzja o jego odstrzale zapada bardzo rzadko. Stąd też gminy muszą opracowywać specjalne programy migracji dla bobrów. Sprawa szkód dokonanych przez bobry poruszona została podczas XXVI sesji Rady Miejskiej. W najbliższym czasie Urząd Miejski wystosuje odpowiednie pismo do starosty, który odpowiada za drogi powiatowe oraz most.

Za szkody poczynione przez bobry w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim odpowiada Skarb Państwa, w którego imieniu działa Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Mieszkańcy z terenu Gminy Bobowa stosowane wnioski o odszkodowanie wraz z załącznikami mogą składać na adres: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, Plac na Stawach 3, 30-107 Kraków. Druki wniosków dostępne są na stronie internetowej www.krakow.rdos.gov.pl w zakładce wnioski do pobrania.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy