Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Rozpoczęcie sezonu grzewczego!

Autor: Łukasz Augustyn
Od kilku dniu obserwujemy na termometrach duże spadki temperatur w nocy. Wiele osób na pewno już wraz z pierwszymi przymrozkami rozpoczęło sezon grzewczy w swoich domach.

Zanim jednak na dobre zaczniemy ten trwający kilka miesięcy okres dobrze byłoby upewnić się czy instalacje w domu są sprawne i czy nie stwarzają przypadkiem zagrożenia dla nas i naszego dobytku? Rozpoczynając sezon grzewczy pamiętajmy o podstawowych zasadach: przed zapaleniem w piecu nie zapomnijmy sprawdzić czy przewody wentylacyjne są drożne (czy nie są zatkane jakimiś materiałami najczęściej odzieżą), zawsze należy sprawdzić także ciąg kominowy i skontrolować poziom osadzenia sadzy w przewodach kominowych, gdyż zbyt duża jej ilość może spowodować zarośniecie komina lub zapłon i popękanie przewodów. Należy odnieść to do wszystkich metod ogrzewania spalinowego.

Nie zapominajmy także o tym, że w momencie kiedy mamy niesprawną instalację wentylacyjną, nie zachodzi wymiana tlenu, a co za tym idzie przy małej ilości tlenu zachodzi spalanie niecałkowite i wydzielanie się trującego tlenku węgla znanego jako czad. Jest on niestety niewyczuwalny przez ludzkie zmysły. Zwany potocznie cichym mordercą.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sprawdzić stanu technicznego urządzeń możemy wezwać zakład kominiarski, który wykona taką usługę.

Szczególną ostrożność należy zachować przy przeróżnych nagrzewnicach elektrycznych takich jak: grzałkach, suszarkach, farelkach by podczas ich eksploatowania nie zatykać żadnych otworów technicznych. W otoczeniu urządzenia nie powinny się znajdować materiały łatwopalne takie jak zasłony, dywany, plastiki, drewno.

Na koniec chcemy zwrócić uwagę na temat spalanych surowców w naszych piecach. Przypominamy o bezwzględnym zakazie spalania odpadów w naszych piecach, m. in. odzieży, ogumienia, tworzyw sztucznych, itp.

Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 71 Ustawy o odpadach, podlega karze aresztu lub grzywny. Ponadto w sytuacji, gdy dochodzi do złamania przepisów przeciwpożarowych i spowodowania uciążliwości w wyniku palenia odpadami można ukarać właściciela nieruchomości, zgodnie z art. 144 Kodeksu cywilnego, gdyż jest on zobowiązany powstrzymywać się od działań, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno -gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat do 500 zł lub grzywna do 5000 zł w momencie, gdy sprawa trafi do sądu.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy