+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wyjazd Zawodoznawczy po Polsce

Autor: Łukasz Augustyn
Kolejny już raz uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej mieli okazję podróżować po Polsce w poszukiwaniu ciekawych miejsc związanych z ich zawodem.

W dniach 17 – 18 uczniowie z ZSZ Bobowa wzięli udział w wyjeździe zawodoznawczym po naszym kraju. W  planie wycieczki było zwiedzanie zakładu produkcji komputerów i serwerów DELL w Łodzi oraz warszawskiej Elektrociepłowni Żerań.

Firma DELL to jedna z największych firm na świecie produkująca urządzenia w przemyśle IT ( Technologie Informatyczne).  Na terenie zakładu można było zobaczyć wszystkie urządzenia oferowane przez firmę DELL dla klientów prywatnych jak i firm oraz zobaczyć jak taki sprzęt powstaje. Niestety jak to bywa w dużych firmach nie mogliśmy zrobić fotografii z terenu zakładu, gdyż firma zastrzegła sobie prawo do własności intelektualnej.

Po przejściu wielkich grubych drzwi grupa ponad dwudziestoparoosobowa grupa została podzielona na dwa mniejsze oddziały poczym rozpoczęło się zwiedzanie. Wszystkich bez wyjątku zaciekawiła ogromna hala produkcyjna i wszachobecne taśmy przemysłowe, które transportowały podzespoły komputerowe oraz mała ilość osób pracujących na zakładzie. Podczas zwiedzania każdej z grup towarzyszył przewodnik, który opowiadał historię fabryki oraz jak odbywa się praca w tak dużym zakładzie. W hali produkcyjnej można było zobaczyć proces składania komputerów dla klientów prywatnych jak i firm, które składały swoje zamówienia.

Drugi dzień wyjazdu był poświęcony zwiedzaniu Elektrociepłowni Żerań, której właścicielem jest spółka PGNiG TERMIKA S.A. Po zakamarkach tak dużego zakładu oprowadzała pani przewodnik  opowiadając przy okazji historię przedsiębiorstwa i przybliżając tajniki procesu technologicznego, który jest wykorzystywany  w warszawskich mieszkaniach zapewniając  prąd i ciepłą wodę. Podczas zwiedzania można było zobaczyć wielkie kotły, które podgrzewają wodę w parę wodną o dużej temperaturze, napędzając turbiny prądnic.
Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do centrum Warszawy na zwiedzanie Krakowskiego Przedmieścia.
Cały wyjazd podobnie jak i poprzednie mógł być zrealizowany przy pomocy projektu: Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce.

Wyjazd Zawodoznawszy Mechaników Samochodowych

„Wyjazd był bardzo interesujący, ponieważ pokazał nam jak wygląda produkcja sprzętu, na  którym w przyszłości będziemy pracować. Dowiedzieliśmy się także czegoś na temat produkcji prądu elektrycznego, bez którego przecież nie sposób żyć i funkcjonować w dzisiejszych czasach. Dodatkowym atutem było to, że była prawie cała klasa, z którą jesteśmy związani prawie od 4 lat, a to tylko umilało zwiedzanie.” – mówi jeden z uczestników wycieczki.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy