Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nie daj się zastraszyć!

Autor: Łukasz Augustyn
Korzystasz, na co dzień z komputera i dobrodziejstw Internetu? Ściągasz filmy, muzykę, przeglądasz strony, portale społecznościowe i nagle na ekranie swojego komputera pojawia się plansza, że Twój komputer został zablokowany z powodu naruszenia prawa polskiego!


Do naszej redakcji jeden z czytelników wysłał fotografię z planszą, że jego komputer został zablokowany i pytaniem co teraz ma zrobić?

Na terenie całego świata działa pewna grupa hakerów, która pisze wirusy blokujące komputery po danej puli IP odpowiadającej danemu państwu. Na ów komunikacie często możemy spotkać elementy bardzo rzucające się w oczy jak np. godło Polski, odznaka policyjna, flaga państwa, ustępy prawne, które to sprawiają, że w podświadomości człowieka rodzi się niepokój związany z nielegalną działalnością naszej osoby w sieci. Aby uniknąć komplikacji prawnych z boku podany jest najczęściej system płatności elektronicznej „Ukash lub PaySafeCard”, który umożliwia nam odblokowanie komputera po uiszczeniu opłaty w wysokości 300 zł. Wiele tych plansz powołuje się na certyfikacje znanych firm tworzących oprogramowania antywirusowe.

Na szkoleniu, w którym ostatnio brałem udział, podejmowano właśnie temat oszustw, w których wykorzystuje się wizerunek policji. Tak jak w tym przypadku, wykorzystane zostało logo policji, a także wizerunek komendanta głównego. Ponadto wirus, który wywołuje ten komunikat, automatycznie uruchamia kamerę w naszym komputerze. Pojawienie się okna, w którym widzimy siebie na żywo z informacją, że komputer został zablokowany, a policja właśnie nas nagrywa, może przestraszyć – podaje Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Oprócz blokowania komputerów hakerzy wykorzystują programy optymalizująco – czyszczące nasz komputer.  Program wyszukuje w naszym komputerze dużą ilość wirusów i szkodliwego oprogramowania, dodatkowo sam podpowiada, żeby je wszystkie usunąć poprzez wciśnięcie jednego przycisku. Po tym zabiegu zostajemy najczęściej przekierowani na stronę, gdzie trzeba zapłacić za ten program. Natomiast jeżeli będziemy go ignorować, uniemożliwi nam korzystanie z sieci i zasobów komputera.

„Ten komputer został zablokowany”, „Proszę go odblokować za pomocą voucher Ukash lub „PaySafeCard”, „System automatycznej kontroli informacyjnej”, polska policja, to komunikaty, które możesz widzieć na ekranie. Wirus ma wiele odmian, zarówno polsko- jak i angielskojęzycznych, m .in. może:

– informować o braku aktualizacji systemowych,
– informować o zawirusowaniu komputera (Fast Antivirus, Personal Antivirus, Internet Antivirus Pro),
– informować o błędach na dysku (FileFix Professional, Data Doctor 2010)
– powoływać się na policję (polska policja) albo przepisy polskie lub UE (Microsoft Piracy Control)
– udawać program antywirusowy albo firewall (System Protection 2012)
– udawać ostrzeżenia Windowsa (Microsoft Security Antivirus).

Jak mogłem zostać zawirusowany?

Wirusa najczęściej nabywamy przez korzystanie z  Facebooka, załączników, maili, stron z nielegalnymi programami, filmami, muzyką, serialami, crackami, wszelką pornografią i innymi związanymi z erotyką. Nie usuwa danych, zwykle się nie mnoży, raczej nie zaraża nośników. Jest to program typu „ransomware” – (ang. ransom – okup).

Jak usunąć wirusa?

Najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianego szkodliwego oprogramowania jest dobry antywirus. Jeżeli nie czujemy się na siłach możemy zawsze skorzystać z usług osoby mającej wiedzę w tym zakresie lub serwisu komputerowego. Pod żadnym pozorem nie należy kupować wspomnianych kuponów – to tylko złodziejska sztuczka (podszywanie pod policję) i próba wyłudzenia. Kupno kodu z vouchera Ukash i PaySafeCard i wpisanie go NIE ROZWIĄZUJE problemu. Polska policja nie ma z tym nic wspólnego.

Poniżej przedstawiamy prawdopodobne komunikaty, jakie mogą wyświetlić się na ekranie naszego komputera:

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy