Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Obchody Dnia Niepodległosci w Jankowej

Autor: Łukasz Augustyn
Wczoraj obchodziliśmy 94 rocznicę święta niepodległości.  Z tej okazji na Jankowej odbyły się uroczystości upamiętniające ten ważny dzień, który zmienił bieg historii.

Na samym początku o godzinie 14.00 w Kościele Parafialnym w Jankowej odbyła się uroczysta Msza Święta sprawowana przez ks. proboszcza Józefa Pyrka oraz dziekana dekanatu bobowskiego ks. Mariana Jedynaka. Przed Kościołem zebrały się poczty sztandarowe: Ochotniczych Straży Pożarnych, zespołu szkół podstawowych i gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i harcerzy. W wygłoszonym kazaniu usłyszeć można było o naszych lokalnych bohaterach, którzy brali udział w walce o wolną Polskę, dowiedzieliśmy się skąd pochodzili, miejscu ich walki oraz gdzie zostali pochowani. Po Mszy zaproszeni goście wraz z orkiestrą i pocztami sztandarowymi przeszli pod tablicę pamiątkową Patrona Szkoły w Jankowej – majora Henryka Dobrzańskiego, pseudonim Hubal. Pod pomnikiem złożono kwiaty oraz hołd wszystkim poległym za obronę kraju

Kolejna część obchodów odbyła się na sali gimnastycznej znajdującej się przy jankowskiej szkole, gdzie  wszyscy uczestniczyli w uroczystej Sesji Rady Miejskiej. Spotkanie otworzył przewodniczący Rady Miejskiej – Stanisław Siedlarz. Z zaproszonych gości zabrał głos m.in.: senator Stanisław Kogut, posłanka Barbara Bartuś, poseł Andrzej Romanek, radny Sejmiku Małopolskiego Paweł Śliwa, radny powiatu gorlickiego Adam Urbanek oraz dyrektorka Szkoły Podstawowej w Jankowej Alicja Rodak.

Drugą cześć stanowiły pokazy artystyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Jankowej jak również młodzieży z terenu Gorlic i Sądecczyzny sympatyzującej się w ugrupowaniu Solidarnej Polski. Usłyszeć można było pięknie recytowane wiersze i piosenki wojenne, zobaczyć inscenizacje z życia ludzi w okresie wojny oraz skecz pt. „Jak powstało Państwo Polskie?”. Młodzież włożyła dużo serca w przygotowanie inscenizacji.

„Jankowa jak zwykle stanęła na wysokości zadania. Zawsze przygotowana, gościnna. Widać że działa tutaj prężnie rada sołecka, sołtys oraz koło gospodyń wiejskich. Społeczeństwo jest bardzo przyjazne, zresztą miejscowość od dawna słynęła z gospodarności i dbałości o swoje „podwórko”. Jest to piękna wieś położona na wzgórzu jankowskim, które zawsze podziwiam i nie tylko ja, także wielu przyjezdnych zwiedzających tę miejscowość. Ksiądz proboszcz współpracuje z parafianami, samorządem i chwała mu za ten patriotyzm i postawę, która udziela się parafianom.  Co roku staramy się organizować uroczystą sesję Rady Miejskiej w innej miejscowości, na terenie gminy Bobowa. Taką sesję organizuje się po to, by mieszkańcy mogli więcej wiedzieć o Polsce oraz o swoim regionie. Dbać o patriotyzm i cieszyć się niepodległością. Głownie na tym nam zależy, dlatego Rada Miejska postanowiła swoja uchwałą umożliwić przygotowywanie Sesji Rady Miejskiej, jak co roku 11 listopada, niezależnie od dnia, w jakim wypada.” – mówił specjalnie dla naszego portalu przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Siedlarz.

„Dla dzieci i nauczycieli było szczególnym wyzwaniem przygotowanie tej uroczystości połączonej z uroczystą Sesja Rady Gminy. Dlatego też podeszliśmy do tego z ogromnym sercem. Chcieliśmy, aby młodzi patrioci naprawdę wykazali się swoją postawą, talentem, aby udowodnili, że pamiętają o wszystkich tych, którzy tę wolność nam wywalczyli.  Z zaangażowaniem staraliśmy się, aby dla każdego, kto do nas przyjechał była ona szczególnym przeżyciem patriotycznym. Uczuciem radości, że mamy wolną ojczyznę, że możemy się realizować,  a młodzież i dzieci mogą rozwijać swoje zdolności – talenty.” – komentuje uroczystości Alicja Rodak dyrektor Szkoły Podstawowej w Jankowej.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy