Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Przełącz się na Naziemną Telewizję Cyfrową !

Autor: Łukasz Augustyn
Jak już wcześniej opisywaliśmy nadeszła era Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC). W całej Polsce media huczą o przejściu na ten standard. Również do nas do redakcji napływają zapytania i prośby o pomoc związaną z odbiorem NTC.

 

Wiele osób starszych od kilku dziesięciu lat używa nadal starych telewizorów kineskopowych CRT. I nawet nie zamierza ich zmieniać, ponieważ już przez te lata się przyzwyczaili do obrazu, jaki odbierają nawet tego złej jakości. Niebawem mogą zastać w odbiornikach tylko szum, gdyż rozpoczął się proces wyłączania przekaźników analogowych. Wyłączenie sygnału analogowego nasz region dotknie na przełomie od marca do maja. Sporo osób może powiedzieć, że posiada platformy satelitarne i posiadają te same programy, jednak odbiór NTC nie wiąże się z żadnymi opłatami oprócz standardowej opłaty Radiowo-Telewizyjnej.

Ministerstwo Cyfryzacji prowadzi kampanie informacyjną o możliwości odbioru NTC, zaczynając od przeróżnych ciekawych reklam, a skończywszy na programach przybliżających zagadnienia z NTC i samodzielnego podłączenia takiego zestawu. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęto już wyłączanie sygnału analogowego w niektórych województwach, z tego powodu przestrzegamy przez przejściem na nowy standard. Ogólnopolskie media podają informacje: żeby oglądać NTC potrzeba wymienić całą istniejąca instalacje antenową i telewizor. To nie prawda!

Każdy może przejść na NTC to nic trudnego, jeżeli nie czujemy się na siłach możemy wezwać montera, który wykona nam ów usługę. Poniżej przedstawiamy sposób samodzielnego podłączenia i skonfigurowania zestawu.

Żeby rozmawiać o Naziemnej Telewizji Cyfrowej trzeba poznać pewne zagadnienia związane z tym standardem, a więc:

NTC– Naziemna Telewizja Cyfrowa
STC – Satelitarna Telewizja Cyfrowa
DVB – T – Międzynarodowa nazwa standardu Naziemnej Telewizji Cyfrowej
DVB- S, S2 – Międzynarodowa nazwa standardu Satelitarnej Telewizji Cyfrowej
Tuner – urządzenie przystosowane do odbioru danego sygnału ( np. tuner DVB –T ( NTC) lub tuner DVB – S, S2 ( STC), tuner może być wbudowany lub zewnętrzny, Tuner NTC nazywany inaczej jest STB)
MPEG 2 – standard przesyłanego cyfrowego obrazu i dźwięku telewizyjnego ( standard niewykorzystywany w Polsce) ·MPEG 4 – standard przesyłanego cyfrowego obrazu i dźwięku telewizyjnego, zawiera standard MPEG 2 ( standard wykorzystywany w Polsce)
Multipleks inaczej MUX – to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.
SDTV – telewizja standardowej rozdzielczości ( większość programów nadal działa w tym standardzie)
HDTV – telewizja wysokiej rozdzielczości. ( Bardzo wyrazisty obraz, bardzo dobrej, jakości i przestrzenny dźwięk)
Sygnał – Sygnał NTC możemy również dzielić na kilka odbiorników z tunerem STB, bez konieczności instalacji kolejnych anten.

Czego potrzebujemy do odbioru NTC?

1. Antena telewizyjna (np. kierunkowa, siatkowa, pokojowa)
2. Wzmacniacz antenowy 12 V + Płytka antenowa
3. Kabel Koncentryczny ( Antenowy)
4. Nowszy telewizor ( LCD , PLAZMA, LED) lub urządzenie ( Komputer, telefon, tablet)  wyposażony w tuner MPEG 4 DVB-T lub starszy telewizor z zewnętrznym tunerem STB MPEG 4 DVB-T

Kolejną najistotniejsza kwestią odbioru NTC jest znalezienie przekaźnika. Generalnie przy istniejących instalacjach do odbioru analogowej telewizji nie ma potrzeby zmiany kierunku ustawiania anteny pod dany przekaźnik gdyż przekaz NTC prowadzony jest większości na istniejących przekaźnikach analogowych.

Jednak, gdy podłączymy nasz zestaw do istniejącej lub nowej instalacji i nie zaobserwujemy żadnego sygnały NTC należy dobrze ustawić antenę na najbliższy przekaźnik w naszej lokalizacji.

Skąd mam wiedzieć jaki przekaźnik i jaką antenę zastosować ?

W znalezieniu przekaźnika, znajdującego się najbliżej naszej lokalizacji może pomóc strona internetowa  www.dvbtmap.eu dzięki której wybierzemy lokalizację w której się znajdujemy. Dodatkowo na stronie możemy wykonać wstępny pomiar profilu terenu w linii prostej i odległość od nas do przekaźnika.

Profil terenu ma dla nas kluczowe znaczenie gdyż od niego zależy, jaką antenę zastosujemy do odbioru NTC. Do odbioru NTC w terenach górzystych i w dużej odległości od przekaźnika stosuje się anteny kierunkowe. Jedną z najlepszych anten jest Polskiego producenta antena Tri Digital która sprawdza się w każdym terenie. Jeżeli natomiast znajdujemy się w niewielkiej odległości od przekaźnika i profil terenu jest w miarę równy możemy zastosować antenę siatkową. Gdy jesteśmy mieszkańcami dużych miast do odbioru wystarczy zwykła antena pokojowa.

W naszym województwie i nie tylko jest kilka przekaźników dużej mocy, które świadczą sygnał z multipleksami pierwszym i drugim. Oto najbliższe nam przekaźniki i ich parametry.

Małopolska

Parametry Multipleksów, nr kanału, częstotliwość, moc przekaźnika

Miasto

MUX 1

MUX 2

MUX 3

Gorlice

Glinik Komin EC

K.45 666 MHz 20 kW

K.61 794 MHz

20 kW

Kraków Chorągwica

K.25 506 MHz 25 kW

K.64 818 MHz 63 kW

K.48 690 MHz 2 kW

Rabka

Luboń Wielki

K.32 652 MHz 0,1 kW

K.61 794 MHz 1 kW

Szczawnica Przechyla

K.45 666 MHz 20 kW

K.61 794 MHz 5 kW

Tarnów

Św. Marcina

K.45 666 MHz 50 kW

K.23 490 MHz 50 kW

Zakopane Gubałówka

K.60 786 MHz 20 kW

K.61 794 MHz 20 kW

Podkarpackie

Parametry Multipleksów, nr kanału, częstotliwość, moc przekaźnika

Miasto

MUX 1

MUX 2

MUX 3

Krosno

Sucha Góra

K.42 642 MHz 25 kW

K.32 562 MHz 100 kW

Kolejne pytanie zadawane przez wielu to: no dobrze ustawiłem antenę na najbliższy przekaźnik, ale nadal nie odbieram stacji telewizyjnych?

Teraz przechodzimy do etapu wyszukiwania programów. Po uruchomieniu nieskonfigurowanego telewizora lub zewnętrznego tunera STB pierwsze, co ujrzymy to kreator wyszukiwania programów.
Wybieramy wyszukiwanie programów cyfrowych i oczekujemy chwilkę na zakończenie wyszukiwania. Po wyszukaniu możemy zakończyć proces konfiguracji i naszym oczom ukażą się kanały telewizyjne.

Jakie Programy mogę odbierać w NTC?

NTC dzieli się na tzw. Multipleksy czy paczki programów. Każdy MUX działa na innej częstotliwości. Dawniej na jednej częstotliwości znajdował się jeden kanał telewizyjny dzisiaj na tej samej częstotliwości w NTC możemy odebrać aż 8 stacji telewizyjnych, w jakości SD i kilka stacji radiowych. Liczba programów w multipleksie może być różna z powodu ilości stacji nadawanych, w jakości HDTV.  niektórych regionach Polski na obecną chwile dostępne są pierwszy i drugi multipleks, trzeci natomiast w dużych miastach. Przypominamy że proces Cyfryzacji cały czas trwa !

Generalnie w Polsce na obecna chwile działa trzy multipleksy, w skład niech wchodzą następujące stacje:

MUX 1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka

MUX 2: TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2, Polsat, Polsat Sport News, TVN 7

MUX 3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia

Tuner lub telewizor posiada dużo pozostałych funkcji, do czego one służą?

Tak dużo nowych urządzeń posiada dużą ilość dodatkowych opcji takich jak:

EPG – Elektroniczny przewodnik po programach ( Nowoczesny przewodnik po programach telewizyjnych, jaki program, o jakiej godzinie.)

PVR – Daje możliwość nagrania programu na nośnik zewnętrzny np. pendrive lub dysk zewnętrzny. Mamy również możliwość podczas oglądania przewijania stacji do tył oraz nagrywanie ulubionego serialu, gdy na drugim programie transmitowany jest mecz.

Telegazeta – Niezmieniona od czasów telewizji analogowej oferuje rozkładówkę stacji telewizyjnych ogłoszenia itp.

Przestrzegamy wszystkich przed naciągaczami, którzy oferują zamontowanie NTC, przy czym żądają horrendalnych cen za np. aktywację, tuner, i wykonanie usługi. Naciągacze potrafią wyłudzić za wykonanie takiej usługi nawet 500 – 600 zł. Prezentowany przewodnik w przypadku zmian związanych z NTC będzie uaktualniany.

Oficjalna strona internetowa poświęcona NTC:  www.cyfryzacja.gov.pl
wersja z dnia: 14 listopada 2012 roku

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy