Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Czwartek, 24 czerwca 2021
PWSZ oferta edukacyjna

Wścieklizna daje o sobie znać

18.11.2012 || Kategorie: Komunikaty, Społeczeństwo || Autor: Łukasz Augustyn

Nadchodzi zima. Coraz częściej w godzinach wieczornych można zauważyć dzikie zwierzęta wśród gęstych zabudowań domostw jak i na ulicach.

Od pewnego czasu na terenach powiatu gorlickiego nie odnotowano żadnych przypadków zwierząt chorych na wściekliznę. Ostatnie doniesienie o wściekliźnie miało miejsce w kwietniu. Po dwóch szczepieniach w maju i dodatkowym pod koniec września, aż do teraz nie odnotowano żadnych zachorowań.

Kilka dni temu, na terenie powiatu gorlickiego otrzymano zgłoszenie o wtargnięciu chorego lisa na podwórko jednego z gospodarstw.Jak mówi powiatowy lekarz weterynarii Andrzej Sokacz: „Co roku w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym wiele lisów i dzikich zwierząt zbliża się do gospodarstw w celu znalezienia pożywienia.  Wtedy tez dochodzi do zakażenia zwierząt z gospodarstwa. Wiele z nich nie boi się ludzi i nie reaguje na żadne odstraszanie.”

Przestrzegamy przez dotykaniem padłych dzikich zwierząt, przede wszystkim lisów. O wszystkich podejrzanych przypadkach prosimy poinformować lekarza weterynarii.

Ostatnio z falą zachorowań zwierząt na wściekliznę mieliśmy do czynienia w 2010 roku. Wówczas w małopolsce odnotowano 108 przypadków, w tym 44 w powiecie gorlickim. Zachorowania stwierdzono na terenie 12 powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, gorlickiego, krakowskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, proszowickiego, suskiego, tarnowskiego, wielickiego.

Chorobę stwierdzano przede wszystkim u zwierząt dzikich, głównie u lisów – to 80 procent wszystkich zanotowanych przypadków – ale też u zwierząt domowych: psów, kotów, bydła, koni i owiec.