Zdjęcie w CV też jest ważne !
Atrakcyjność fizyczna nie jest aspektem, który powinien być oceniany w kategoriach podjęcia pracy. Fachowcy jednak radzą aby zdjęcia umieszczane w CV ukazywały nas z jak najlepszej strony.
„ Jeśli nie posiadamy zdjęcia na którym wyglądamy jak milion dolarów, to lepiej nie zamieszczać go w ogóle” – czytamy w jednym z informatorów. Czy wygląd kandydata może decydować o przyjęciu go przez pracodawcę? Czy pracodawca może ocenić patrząc na fotografię, że dany kandydat jest kompetentny i sprawdzi się na danym stanowisku? Nie zapomnijmy, że pracodawca też jest człowiekiem– jeśli wyglądamy bardzo korzystnie to i rekruter będzie miał do nas pozytywne nastawienie od samego początku. Zdjęcie, które umieszczamy w CV ułatwia pracę osoba odpowiedzialnym za rekrutacje, znacznie łatwiej zapamiętać im twarze niż nazwiska.
– Dostajemy od kandydatów CV z rozmaitymi informacjami i fotografiami – mówi gazeta.praca.pl Agata Olkowska, konsultantka z Antal International, międzynarodowej firmy rekrutacyjnej.
– Ale pracodawcom przekazujemy tylko profile kandydatów zawierające ich doświadczenie i kompetencje. Nie ma tam wieku, płci, adresu, nawet aktualnego miejsca pracy. I oczywiście zdjęcia.
Podstawowe zasady, o których należy pamiętać umieszczając zdjęcie w CV :
– należy zamieszczać profesjonalne fotografie
– zdjęcia nie mogą przedstawiać naszych wspomnień z wakacji czy imprez
– należy zadbać o nasz wizerunek – pozytywne wrażenie
– radzimy unikać zdjęć z dekoltem, na plaży, z drinkiem, z chłopakiem czy dziewczyną
Nie odpowiedni dobór zdjęcia, np. w okularach przeciwsłonecznych czy z niekorzystną miną, może zaważyć nad szansa podjęcia pracy przez nas na danym stanowisku.
– Czy osoba, która wybrała tak nieprofesjonalne zdjęcie, będzie właściwie reprezentować firmę? Pierwsze wrażenie naprawdę się liczy – twierdzi Agata Olkowska. – Gdy mamy kiepskie zdjęcie, nie wysyłajmy go razem z CV. Ono ma nas dobrze sprzedać, a nie pogrążyć – podkreśla.
Jakie błędy popełniamy w CV ?
Błędy ortograficzne, zły dobór czcionki, brak formatowania, nie spójne daty, brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, dodawanie rzeczy zbędnych.
źródło: sądeczanin.info/informator Kariera