Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Od 19 stycznia trudniej o prawo jazdy

Autor: Łukasz Augustyn
Już od 19 stycznia wchodzą nowe przepisy egzaminacyjne dotyczące ubiegania się o prawo jazdy. Jeszcze przed nadchodzącymi zmianami, mówiono że egzaminy są trudne i co za tym idzie zdawalność jest niska. Niestety będzie jeszcze gorzej.

Dziewiętnasty stycznia to data, która wywołuje u niektórych przyszły zdających egzaminy na prawo jazdy gęsią skórkę. W całej Polsce Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżywają istne oblężenie. Wiele z tych ośrodków aby umożliwić zdającym egzamin na starych zasadach, przedłużyło czas pracy o dodatkowych kilka godzin. Dziennie do egzaminu przystępuje ponad 300 osób.  Jak informuje MORD w Nowym Sączu nie posiada już wolnych terminów przed tą datą. W znikomych przypadkach mogą się zwolnić jednorazowo miejsce, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Przymiarki do wejścia nowych przepisów były już planowane rok temu. Pierwotnie miały wejść w życie w lutym 2012 roku. Wywołało to sporą lawinę chętnych na kurs prawa jazdy, wszyscy bowiem chcieli zdążyć przed bardziej rygorystycznymi zmianami. Przepisy jednak nie weszły w życie.  Tym razem będzie inaczej – zapewniają dyrektorzy Ośrodków Ruchu Drogowego, już we wrześniu zapowiadano przygotowania do wdrożenia nowego systemu egzaminacyjnego.

Jak zapowiada Ministerstwo system egzaminowania zmieni się drastycznie. Pytań będzie zdecydowanie więcej i będą one trudniejsze. A to ze względu na to, że nie będą jawne jak dotychczas i czasu na odpowiedź także będzie mniej.  Egzaminu praktycznego też nie ominą zmiany np. mniej czasu na zastanowienie czy natychmiastowa reakcja na skrzyżowaniu to tylko niektóre z obostrzeń szykowanych przez Ministerstwo.

Oprócz zdających zmiany dotkną również świeżo upieczonych posiadaczy prawa jazdy. Pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od zdania egzaminu, będą musieli oni obowiązkowo odbyć kurs dwóch godzin teorii z Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i godzinę jazdy w praktyce. Żeby nie być gołosłownym takie rozwiązania są powszechne całej Europie.

Życzymy powodzenia wszystkim zdającym!

fot. MORD Nowy Sącz

DCF 1.0

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy