Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Gmina Bobowa trzyma zdrową formę!

Autor: Łukasz Augustyn
Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych naszej gminy dbają o zdrowy styl życia. Przykładem tego może być m.in. konkurs tematyczny oraz prelekcja w Wilczyskach, a także wysokie wyniki gimnazjum w Brzanie.

Odbyła się ona 5 marca i wzięli w niej udział uczniowie piątej i szóstej klasy szkoły podstawowej. Uczniowie z Wilczysk po wysłuchaniu ciekawego wykładu popartego prezentacją multimedialną na temat zdrowej żywności przystąpili do testu sprawdzającego ich wiedzę z zakresu zdrowego trybu życia.

Projekt Trzymaj Formę przygotowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności został zatwierdzony do realizacji przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Realizacja programu uwzględnia kierunki działań określone przez Światową Organizację Zdrowia, a także Stanowisko Rządu RP w tym zakresie. Koordynatorem programu w Szkole Podstawowej w Wilczyskach jest nauczycielka Ewa Gryzło.  Po zakończeniu konkursu uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych, przygotowując potrawy z produktów, które sami przynieśli do szkoły. Po przyrządzeniu posiłków ogłoszono wyniki testów, w których na poszczególnych miejscach znaleźli się:

Miejsce I – Dariusz Serafin
Miejsce II – Katarzyna Święs
Miejsce III – Barbara Walawska

Osoby z najlepszymi wynikami zostały wyróżnione pamiątkowymi dyplomami i symbolicznymi nagrodami, ufundowanymi przez Urząd Miejski w Bobowej. Na zakończenie wszyscy przystąpili do degustacji potraw przygotowanych przez uczniów.

Projekt „ Trzymaj Formę” organizowany był również w innych placówkach oświatowych na terenie całej Gminy Bobowa z terminami bieżącymi lub wybiegającymi w czasie.

„ Mam nadzieje, że dzięki tym zajęciom dzieci które biorą udział w tym projekcie pójdą do domów i powiedzą rodzicom, w jaki sposób powinni się odżywiać – mówi Beata Ząbek, nauczyciel na kierunku gastronomicznym w Zespole Szkół Zawodowych w Gorlicach. Oprócz tego mam nadzieje, że zmienią się nasze niezdrowe nawyki żywieniowe. W tym celu przekazane zostały dzieciom przepisy ,głównie na bazie owoców, mleka, by można było je wykonać w domu, wspólnie z rodzicami. 

Dzieci wykonywały kanapki. Nie były to jednak zwykłe kanapki takie, jakie zazwyczaj robimy w domu, np. tylko z szynką i serem. Tutaj przygotowywaliśmy coś bardziej twórczego. Wszystko opierało się przede wszystkim na owocach oraz warzywach. Ważne jest też to, że kanapki nie były z margaryną, jak w większości domów, ale posmarowane zostały masłem. W tym tkwi cała tajemnica. Na kanapce znajdowało się wiele składników, a nie tylko jeden dzięki czemu, ta kanapka stała się bardziej wartościowa niż ta, którą się spożywa na co dzień.”

Warto także przypomnieć o Gimnazjum w Brzanie którzy mogą się pochwalić bardzo dobrym wynikiem konkursu w ramach projektu „Trzymaj Formę!”. Jako jedyni z powiatu gorlickiego zakwalifikowali się do II etapu konkursu, który odbył się on się 1 marca w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gorlicach. Uczniowie rozwiązywali test pod bacznym nadzorem pracowników Sanepidu. W gronie uczniów tego etapu znaleźli się Łukasz Beduch, Adam Kowalski, Dawid Szczepanek. Wszyscy biorący udział zostali wyróżnieni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Następnie prace uczniów zostały wysłane do Komisji Konkursowej w Warszawie. Wyniki oraz lista uczniów zakwalifikowanych do etapu III będzie ogłoszona pod koniec marca br.

fot. Mateusz Książkiewicz

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy