Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

POGÓRZAŃSKIE GODY

Autor: Łukasz Augustyn

m110999_LOGO_GODY_2011

  Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zapraszają na kolejny, V MAŁOPOLSKI KONKURS OBRZĘDÓW, OBYCZAJÓW I ZWYCZAJÓW LUDOWYCH „POGÓRZAŃSKIE GODY”, który odbędzie się w Łużnej w dniach 26-27 kwietnia 2013 r. Najważniejszym celem konkursu jest ochrona dziedzictwa kulturowego Małopolski poprzez pokazanie na scenie różnorodnych najcenniejszych wartości kultury ludowej wszystkich grup etnograficznych województwa, wyrażonych w muzyce, śpiewie, gwarze, zwyczajach, obyczajach i obrzędach ludowych. Uczestnicy Konkursu ubrani w stroje ludowe będą prezentować swoje programy w starodawnej formie zgodnie z tradycjami obowiązującymi na danym terenie. Podczas trwającej trzy dni imprezy zaprezentuje się 14 grup regionalnych i obrzędowych za całego województwa małopolskiego. Zgromadzenie w jednym miejscu i czasie tak wielu różnorodnych prezentacji stwarza niepowtarzalną okazję do poznania bogactwa tradycji i dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Uczestnictwo w imprezie będzie znakomitą okazją do spotkania „na żywo” z tradycją i folklorem - największym bogactwem Małopolski. PROGRAM: 26 kwietnia (piątek) 11.00 - 14.00 - I KONCERT KONKURSOWY 11.00 Oficjalne rozpoczęcie przeglądu 11.10 PRZEPROWADZINY Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” z Gwoźdźca (KRAKOWIACY WSCHODNI) 11.50 OBKOLĘDOWANIE HANKI Zespół Regionalny „Babiogórzanie-Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego (GÓRALE BABIOGÓRSCY) 12.40 KWIETNIO NIEDZIELA-PUCHEROKI „Wesołe Kumoszki”- Koło Gospodyń Wiejskich z Tomaszowic (KRAKOWIACY ZACHODNI)) 13.00 DOŻYNKI STRÓŻOWSKIE Zespół Regionalny „Kowalnia” ze Stróż (POGÓRZANIE) 18.30 - 20.30 - II KONCERT KONKURSOWY 18.30 RÓZCKA Zespół Regionalny „Śwarni” z Nowego Targu (GÓRALE PODHALAŃSCY) 19.10 OGRABEK JURKOWSKI Zespół Regionalny „Jurkowianie” z Jurkowa (GÓRALE POGRANICZA ZAGÓRZAŃSKIEGO) 19.50 STAWIANIE WIECHY U SOŁTYSA STANISŁAWA Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej (LACHY SĄDECKIE) 27 kwietnia (sobota) 11.00 - 13.15 - III KONCERT KONKURSOWY 11.00 MATUŚ, SWATY IDOM Zespół Regionalny „Mogilanie” z Mogilan (KRAKOWIACY ZACHODNI) 11.40 Z RADOŚNIKIYM Zespół Regionalny „Czardasz” z Niedzicy (GÓRALE SPISCY) 12.10 ZWIADY Zespół Regionalny „Brzeszczanki” z Brzeszcz (POGRANICZE KRAKOWSKO-ŚLĄSKIE) 12.40 DO MIRY Zespół Regionalny „Zbyrcok” z Juszczyna (GÓRALE BABIOGÓRSCY) ok. 13.30 - gość przeglądu Amatorski Zespół Teatralny z Szalowej (gmina Łużna) ze spektaklem WÓJT WYROKUJE W KARCZMIE reżyseria Stanisław Gawlik ok. 15.00 - ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i zakończenie POGÓRZAŃSKICH GODÓW  

m110999_LOGO_GODY_2011

 

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zapraszają na kolejny, V MAŁOPOLSKI KONKURS OBRZĘDÓW, OBYCZAJÓW I ZWYCZAJÓW LUDOWYCH „POGÓRZAŃSKIE GODY”, który odbędzie się w Łużnej w dniach 26-27 kwietnia 2013 r.

Najważniejszym celem konkursu jest ochrona dziedzictwa kulturowego Małopolski poprzez pokazanie na scenie różnorodnych najcenniejszych wartości kultury ludowej wszystkich grup etnograficznych województwa, wyrażonych w muzyce, śpiewie, gwarze, zwyczajach, obyczajach i obrzędach ludowych.

Uczestnicy Konkursu ubrani w stroje ludowe będą prezentować swoje programy w starodawnej formie zgodnie z tradycjami obowiązującymi na danym terenie. Podczas trwającej trzy dni imprezy zaprezentuje się 14 grup regionalnych i obrzędowych za całego województwa małopolskiego. Zgromadzenie w jednym miejscu i czasie tak wielu różnorodnych prezentacji stwarza niepowtarzalną okazję do poznania bogactwa tradycji i dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Uczestnictwo w imprezie będzie znakomitą okazją do spotkania „na żywo” z tradycją i folklorem – największym bogactwem Małopolski.

PROGRAM:

26 kwietnia (piątek)

11.00 – 14.00 – I KONCERT KONKURSOWY 11.00

Oficjalne rozpoczęcie przeglądu 11.10 PRZEPROWADZINY Zespół Folklorystyczny „Gwoździec” z Gwoźdźca (KRAKOWIACY WSCHODNI) 11.50 OBKOLĘDOWANIE HANKI Zespół Regionalny „Babiogórzanie-Polana Makowska” z Makowa Podhalańskiego (GÓRALE BABIOGÓRSCY)

12.40 KWIETNIO NIEDZIELA-PUCHEROKI „Wesołe Kumoszki”- Koło Gospodyń Wiejskich z Tomaszowic (KRAKOWIACY ZACHODNI))

13.00 DOŻYNKI STRÓŻOWSKIE Zespół Regionalny „Kowalnia” ze Stróż (POGÓRZANIE)

18.30 – 20.30 – II KONCERT KONKURSOWY 18.30 RÓZCKA Zespół Regionalny „Śwarni” z Nowego Targu (GÓRALE PODHALAŃSCY)

19.10 OGRABEK JURKOWSKI Zespół Regionalny „Jurkowianie” z Jurkowa (GÓRALE POGRANICZA ZAGÓRZAŃSKIEGO)

19.50 STAWIANIE WIECHY U SOŁTYSA STANISŁAWA Zespół Regionalny „Skalnik” z Kamionki Wielkiej (LACHY SĄDECKIE)

27 kwietnia (sobota)

11.00 – 13.15 – III KONCERT KONKURSOWY

11.00 MATUŚ, SWATY IDOM Zespół Regionalny „Mogilanie” z Mogilan (KRAKOWIACY ZACHODNI)

11.40 Z RADOŚNIKIYM Zespół Regionalny „Czardasz” z Niedzicy (GÓRALE SPISCY)

12.10 ZWIADY Zespół Regionalny „Brzeszczanki” z Brzeszcz (POGRANICZE KRAKOWSKO-ŚLĄSKIE)

12.40 DO MIRY Zespół Regionalny „Zbyrcok” z Juszczyna (GÓRALE BABIOGÓRSCY)

ok. 13.30 – gość przeglądu Amatorski Zespół Teatralny z Szalowej (gmina Łużna) ze spektaklem WÓJT WYROKUJE W KARCZMIE reżyseria Stanisław Gawlik

ok. 15.00 – ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i zakończenie POGÓRZAŃSKICH GODÓW

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy