Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Z Wietnamu do Bobowej

Autor: Mateusz Książkiewicz
W piątek (tj. 24 maja b.r.) przed południem w sali widowiskowej Koronka w Bobowej odbyło się spotkanie z Andrzejem Grabowskim znanym wszystkim pisarzem. Udział w nim wzięli uczniowie bobowskich szkół średnich.

Poeta zamieszkujący od 35 lat Ciężkowice zaprezentował zebranej młodzieży kilkaset zdjęć dotyczących jego wyprawy do Wietnamu.

Kiedyś przed laty przeor wietnamskiego klasztoru przeczytał moje wiersze na kanadyjskim portalu i stwierdził że musi mnie poznać, ponieważ rozpracowałem wg niego duszę Wietnamczyka – mówi Andrzej Grabowski, pisarz, poeta. I tak właśnie pewnego pięknego dnia otrzymałem telefon z ambasady, a później zaproszono mnie na międzynarodową imprezę właśnie do tego kraju, w którym wylądowałem w styczniu 2010 roku. Na każdym kroku zaskakiwały mnie rzeczy dotyczące ich kultury i tradycji. Moja wiedza o Wietnamie była taka jak większości Polaków czyli albo z kinematografii lub Wietnamczyków spotkanych w barach czy targach. Jest to naród, który bardzo ceni nasz kraj i społeczność. Bardzo miło wspominam tą podróż ponieważ zostałem sympatycznie przyjęty, ten azjatycki kraj zamieszkują bardzo otwarci ludzie. Wietnam bardzo szybko rozwija, gdyż jego prawie wszyscy obywatele pracują 24h na dobę. Ze względu na przyjaźnie z wieloma osobami z tamtych stron oraz moje książki i wiersze tłumaczone na ich język, bardzo chętnie tam wrócę.

Wizyty Andrzeja Grabowskiego w Bobowej są częste i regularne, bowiem co roku na jesień jest współorganizatorem Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Podczas prelekcji o kulturze Narodu Wietnamskiego wykorzystano nowo zakupiony sprzęt multimedialny do projekcji filmów.  Zakup nowoczesnego projektora dokonał Urząd Miejski w Bobowej, a spotkanie z poetą-podróżnikiem zorganizował Burmistrz Bobowej.

fot. Michał Niemaszyk

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy