Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Znów skradziono rynny z kościoła !

Autor: Łukasz Augustyn
Tym razem w nocy z 29 na 30 maja czyli w tuż przed uroczystością Bożego Ciała został okradziony kościół pw. Św. Mikołaja w Siedliskach.  Wartość strat jest szacowana na 2500zł.

To już kolejna kradzież, której łupem padają miedziane rynny i elementy odprowadzenia wody podeszczowej. Kilka tygodni temu podobny przypadek odnotowano w kościele parafialnym w Siedliskach pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła (archiwum).

Jak informuje nas Rektor tego kościoła Ks. Jacek Kupiec, złodzieje ukradli trzy rynny krótkie, a dwie długie rynny pozostawiono zniszczone.

Brak elementów zauważył rano kościelny, który przygotowywał kościół na poranną msze – mówi ks. Jacek Kupiec. To, co zginęło to jest sześć metrów rury miedzianej, a dodatkowo około dwa metry zostało nieodwracalnie zniszczone. Wg policji całkowite straty wynoszą ok. 2500 zł. Złodzieje najprawdopodobniej weszli na teren kościoła jedną z bram od strony cmentarza, która zasuwana jest kratą. Rynny skradziono od strony północnej. Próbowano również skraść od strony plebani ale spłoszył ich chyba pilnujący obejścia pies, zostały bowiem tylko ślady działania złodziei w postaci odciętych szpilek i rynny, którą ostatecznie zostawili.

Za kradzieżą stoi prawdopodobnie ta sama szajka złodziei, co przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Siedliskach. Metoda działania była prawie identyczna jak ostatnio. Rabunku dokonano w nocy, po której padał deszcz zacierając wszelkie ślady.  Na miejscu zdarzenia pracowała policja z Bobowej, jak również technicy z Komendy Powiatowej w Gorlicach. Ostatnimi czasy odnotowano podobne kradzieże dotyczące budynków sakralnych w powiatach gorlickim i nowosądeckim.

Sprawcy byli wyposażeni w odpowiedni sprzęt, którymi mogły być nożyce do cięcia blachy. Dowodem na to są obcięte szpilki od rynien tuż przy samej ścianie by nie tracić czasu na odkręcanie śrub.

Najbardziej zasmuca fakt, że wartość łupów dla złodziei miała cenę złomową, jednak zniszczenia jakie po sobie zostawili są bardzo duże. Warto wspomnień, że przy rektoracie św. Mikołaja trwają obecnie prace remontowo-wykończeniowe elewacji kościoła, ze względu na kradzież pewne czynności trzeba będzie jeszcze raz powtórzyć.

PYTANIE KONKURSOWE nr 2
– Czym jest „nigun” w kulturze żydowskiej?

Więcej o konkursie: Bezcenne nagrody dla naszych czytelników

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy