Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Darowizny żywności bez podatku VAT

Autor: Paulina Wilczyńska
Nadchodzą korzystne zmiany w zakresie opodatkowania żywności oddawanej jako darowizna dla potrzebujących. Ulgą zostanie objęta większa ilość podmiotów. 

Znane są przypadki przedsiębiorców, którzy zamiast wyrzucać dobrą żywność chcieli przekazać ją potrzebującym. Nie zawsze kończyło się to szczęśliwie. Podatki od darowizn żywnościowych mogły skutecznie zniechęcić do dobroczynności. Od 2009 roku problem ten nie dotyczy producentów żywności, którzy zostali objęci ulgą. W związku z tym piekarnie chętne do pomocy potrzebującym unikną dodatkowego opodatkowania. Przepisy są jednak nadal niekorzystne dla dystrybutorów żywności, czyli np. dla sklepów sprzedających pieczywo. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja się zmieni.

Sejmowa Komisja Finansów 23 lipca br. przyjęła poprawkę do rządowego projektu ustawy o podatku od towarów i usług. Poprawka ta zwalnia wszystkich z płacenia podatku VAT od darowizn żywnościowych na rzecz organizacji pożytku publicznego . Do tej pory z opodatkowania byli zwolnieni tylko producenci. Poprawka obejmie ulgą również dystrybutorów, a więc sieci supermarketów, hurtownie, właścicieli sklepów, importerów i restauratorów. W sierpniu poprawka będzie poddana głosowaniu w Sejmie.

Proponowane zmiany otwierają drogę wielu nowym, potencjalnym darczyńcom chętnym do przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego takim jak Banki Żywności. Zarówno małe sklepiki jak i sieciowe supermarkety, po uchwaleniu tej poprawki będą mogły oddać do Banku Żywności pełnowartościowe produkty, których nie mogą sprzedać z powodu np. uszkodzonego opakowania lub kończącego się terminu przydatności do spożycia.

W sytuacji sprzyjających przepisów wystarczy, że wśród przedsiębiorców pojawi się chęć do niesienia pomocy. Żywność, bez obawy o ponoszenie kosztów opodatkowania, będą mogły przekazywać także restauracje, firmy cateringowe oraz importerzy.

Według wiedzy Federacji Polskich Banków Żywności w sieciach handlowych rocznie marnuje się nawet kilkaset ton dobrych produktów. Dlatego zmiana przepisów o opodatkowaniu to bardzo dobra wiadomość. Banki Żywności w Polsce czekały na takie rozwiązanie. Federacja od dawna zabiegała o nowelizację przepisów w Ministerstwie Finansów, u Premiera, w Sejmie i Senacie – komentuje głosem Polskich Banków Żywności Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Wszystkich, którzy chcą przekazać darowiznę do Banku Żywności w Krakowie zapraszamy do kontaktu:

Bank Żywności w Krakowie ul. Zabłocie 20/22

tel. 12 257 00 05, 06, 694 436 435

[email protected], www.krakow.bankizywnosci.pl

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy