Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Już dzisiaj spadnie deszcz gwiazd

Autor: Mateusz Książkiewicz
12 sierpnia między godziną 20.00 a 23.00 przypadnie maksimum roju meteorytów zwanych Perseidami.  Zjawisko to jest cykliczne i co roku można je obserwować między 12 a 14 sierpnia.

Perseidy obserwuje się na niebie od ponad 2 tys. lat. Często zwane są również “łzami św. Wawrzyńca”, ponieważ ich największa aktywność przypada niedługo po dniu, w którym kościół katolicki wspomina jego męczeńską śmierć.

Kamil Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik zapytany o to jak zaobserwować dzisiejszy deszcz gwiazd odpowiada: – Najprościej będzie wygodnie położyć się na leżaku bądź kocu i cierpliwie poczekać.

Chcąc zobaczyć spadające gwiazdy powinniśmy skierować swój wzrok na północno wschodnią część nieba w okolice gwiazdozbioru Perseusza, Kasjopei i Żyrafy. Trzeba pamiętać także, że nasze oczy muszą przyzwyczaić się do ciemności dlatego do zaobserwowania spadających gwiazd warto odczekać 10-15 minut. Perseidów może być tak dużo, że co 30 sekund będzie widoczny kolejny. Osiągają one prędkość 60km/s, przez co wpadając do atmosfery naszej planety spalają się tworząc to niecodzienne zjawisko. Ułatwieniem obserwacji będzie także brak bliskości innych źródeł światła takich jak domy, reklamy, oświetlenia ulic. W większych miastach specjalnie na dzisiejszą noc będą wyłączone duże iluminacje świetlne, np. stadionu narodowego w Warszawie.

Poniżej przedstawiamy fragment mapy dzisiejszego nieba ok. godziny 22.00 (stellarium.org/pl/), na którym ma się pojawić rój.

spadające gwiazdy

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy