Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Spektakl ze świetną obsadą

Autor: Paulina Wilczyńska
W kościele św. Zofii w Bobowej  17 i 18 września został wygłoszony przez najwybitniejszego polskiego aktora  Jerzego Trelę oraz znanego kompozytora Zbigniewa Preisnera spektakl "Wielkie Monologi". 

W widowisku przypomniane zostały fragmenty monologów, wygłaszanych przez Jerzego Trelę w słynnych inscenizacjach „Dziadów” Mickiewicza i „Wyzwolenia” Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego. Aktor dramatyczny wcieli się także w rolę Samuela w „Sędziach” Wyspiańskiego i Adolfa z II cz „Dziadów” Mickiewicza z pamiętnych realizacji Jerzego Grzegorzewskiego. W spektaklu zabrzmiały utwory Cypriana Kamila Norwida.

Zbigniew Preisner  to polski kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej jak również producent muzyczny i członek Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Znany jest m.in. ze współpracy z Krzysztofem Kieślowskim.

Inicjatywa powstała, by ocalić od zapomnienia wielkie monologi romantyczne w wykonaniu Jerzego Treli. Z Bobową mam dużo wspólnego, ponieważ w czasach szkolnych uczęszczałem do bobowskiego liceum przez trzy lata. Jest tutaj także kościół św. Zofii i w związku z tym łączę to wszystko razem. Przede wszystkim chciałem tu wrócić i w tym kościele zrobić monologi, żeby Polska zobaczyła Bobową, przypomniała sobie o niej lub po prostu ją poznała. – mówi Zbigniew Preisner

Jerzy Trela to natomiast polski aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny, członek Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL, poseł na Sejm PRL IX kadencji. Nie ukrywa on swojego swojego zadowolenia z tego przedsięwzięcia: – To Zbigniew Preisner wpadł na ten pomysł żeby zrobić ten spektakl i żeby te monologi, które kiedyś ja grałem w teatrze z tej naszej wielkiej literatury zanotować.  Zachwyciłem się Bobową, ale nie miałem czasu by ją oglądać bo cały czas spędziłem tu w tym przepięknym kościele.

Na organach Hammonda grali Józef Skrzek i Konrad Mastyło. Wraz z  6-osobowym chórem śpiewała Teresa Salgueiro – portugalska wokalistka zespołu Madredeus, która wcześniej nagrywała z Preisnerem płytę „Silence, Night and Dreams”. Swoją obecnością zaszczyciła wszystkich m.in.  Anna Dymna, która przybyła w pierwszy dzień spektaklu. Widowisko oglądać można było także na telebimie w sali widowiskowej „Koronka”.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy