Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Weekend pełen atrakcji – Daniec, Lachersi oraz piknik naukowy!

Autor: Duda Justyna
To wszystko czeka na Państwa podczas czwartych Pogórzańskich Atrakcji  Naukowych w Łużnej, 14 i 15 września czyli już w najbliższy weekend. Zapoznaj się ze szczegółami jakie przewidzieli dla nas organizatorzy.

– Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie – to, ile prawdy w sobie mają słowa pisarza Paulo Coelho wiedzą z pewnością organizatorzy tegorocznej edycji Pogórzańskich Atrakcji Naukowych. Po raz czwarty będziemy mieli okazję spędzić dwa dni w towarzystwie ekspertów, którzy odkryją przed nami tajemnice wciąż poznawanego przez ludzi wszechświata.

Tegoroczna edycja PAN rozpocznie się 14 września. O godzinie 14:00 będziemy mogli uczestniczyć w wystawach, prelekcjach, prezentacjach i warsztatach prowadzonych przez członków Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a. Reszta dnia będzie miała charakter typowo imprezowy – sobotni wieczór  od godziny 16:30 umilać nam będą zespoły muzyczne tj. Marschal Band, Garage Rock, Lachersi oraz The Billy Goats. Uwieńczeniem tego dnia będzie dyskoteka trwająca do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień PAN rozpocznie się już o 11:00. Przez następne 7 godzin przybyli do Łużnej goście będą mogli uczestniczyć w eksperymentach, wystawach, prelekcjach i pokazach interaktywnych przygotowanych przez koła naukowe oraz fascynatów nauki z całej Polski. Wśród nich znajdziemy m.in.: Zakład Fotoniki Instytutu Fizyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego członkowie pokażą nam jak za pomocą soczewek zrobić własne kino, oraz zaprezentują działanie silników odrzutowych. Koło Naukowe AGH Bozon odpowie na szereg pytań zadawanych przez fanów książek autorstwa Juliusza Verne’a, pisarza sci-fi. Liczne zastosowania substancji o przeróżnych właściwościach oraz zaskakujące reakcje chemiczne będziemy mogli zobaczyć dzięki przedstawicielom Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Jest to bez wątpienia dobra opcja dla tych, którzy ciekawi są jak wygląda świecący ser, chcieliby przeprowadzić test autentyczności pieniędzy i dokumentów urzędowych albo nie wierzą, że po wodzie można chodzić. Koło Naukowe Matematyków tej samej uczelni oferuje natomiast łamigłówki i gry logiczne, stanowiące problem dla niejednego bystrzaka. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie przedstawi nam m.in. 7 stoisk z serii „wynalazki z życia wzięte”, zaś dzięki Mościckiemu Klubowi Balonowemu goście imprezy będą mieli okazję polecieć balonem na ogrzane powietrze. Po raz kolejny swoje stoisko na PAN poprowadzi Studenckie Koło Astronomiczne Politechniki Warszawskiej, które przybliży nam projekty satelitów PW-Sat i PW-Sat2. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Socha, znalazca meteorytu Morasko.

Ciekawym doświadczeniem może okazać się atrakcja proponowana przez Studenckie Koło Informatyki Stosowanej UJ, czyli sterowanie komputerem jedynie za pomocą myśli poprzez urządzenie wykorzystujące fale mózgowe EEG.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy nowych technologii. Zapewne większość ludzi już miało do czynienia z ekranami dotykowymi. A wyobrażaliście sobie kiedyś, aby taki ekran pozwolił wam nie tylko na dotknięcie i interakcje ale również na przejście przez niego? Brzmi jak technologia rodem z Matrixa… i w rzeczywistości tak też wygląda. Ciekawych tego niezwykłego wynalazku zapraszamy na pokaz Leia Display System.  Drugą nowalijką, którą będzie można zobaczyć na tegorocznych PAN są gogle Oculus Rift – najnowsze osiągnięcie w dziedzinie VR. System rzeczywistości wirtualnej umożliwi gościom imprezy jazdę kolejką górską czy też spotkanie z rekinem.

Po czasie na naukę, organizatorzy zadbali o to, by wieczór poświęcić zabawie. W programie przewidziano koncerty muzyczne, występ kabaretu Marcina Dańca oraz zabawę taneczną.

Więcej informacji na: http://pan.luzna.pl/edycja4.html

fot. Dorota Czoch (materiały prasowe zespołu Lachersi)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy