Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Czwartek, 24 czerwca 2021
PWSZ oferta edukacyjna

Pendolino – pierwszy i zapewne ostatni raz

06.11.2013 || Kategorie: Bobowa, Inwestycje, Transport || Autor: Mateusz Książkiewicz

Kilka godzin temu zakończyły się jazdy testowe pod strome, kręte podjazdy w okolicy Grybowa i Ptaszkowej najnowszego nabytku PKP InterCity – pociągu Pendolino. Skład przejeżdżał w godzinach porannych i popołudniowych przez teren naszej gminy.

Była to najprawdopodobniej jedyna okazja by zobaczyć Pendolino na naszym terenie. Jeden z najnowocześniejszych zespół trakcyjnych w Polsce by wykorzystać swoje możliwości związane z prędkością (ponad 200km/h) będzie kursował od grudnia przyszłego roku, wyłącznie na trasach pomiędzy największymi miastami naszego kraju.

Wybór odcinka torów od Grybowa do Ptaszkowej, jako testowego nie jest przypadkowy bowiem na tej kilkukilometrowej trasie nie ma w ogóle prostych fragmentów. Dodatkowo szlak kolejowy pokonuje w tym miejscu strome wzniesienia. W prace testowe Pendolino zaangażowani są pracownicy PKP Intercity, producent pociągów włoska firma Alstom, Instytut Kolejnictwa, przedstawiciele PKP PLK oraz PKP Energetyka. Warto wiedzieć że zanim nowy skład zostanie dopuszczony do ruchu pasażerskiego musi przejść szereg sprawdzianów. Testy prowadzone były także m.in. we Włoszech, na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa pod Żmigrodem oraz w drodze powrotnej z Grybowa do stolicy, gdzie skład na Centralnej Magistrali Kolejowej spróbuje uzyskać prędkość do 275km/h.

– Specjalnie przyszłyśmy aby zobaczyć ten wspaniały pociąg, przód podobny do samolotu – mówi jedna z mieszkanek Grybowa.
– Kształt jest super, naprawdę robi wrażenie. Szkoda, że nie będzie u nas kursowało – dodaje inna.

fot. Mateusz Książkiewicz