Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Licealiści z Bobowej maja haka na raka

Autor: Łukasz Augustyn
Od grudnia 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej uczestniczyli w kampanii „Mam Haka na Raka”. Tegoroczna 7 edycja poświęcona była chłoniakom.

Młodzież od samego początku chętnie zaangażowana w akcję. Nie tylko sporządzała wspólnie z nauczycielami scenariusz lekcji, ponieważ zaplanowano, że przybliżona zostanie problematyka podczas lekcji np. wychowawczych, ale także sama pogłębi swoją wiedzę w dziedzinie chorób nowotworowych ze szczególnym naciskiem na chłoniaki. Następnie w miesiącach styczniu i lutym po przygotowaniu odpowiedniej prezentacji multimedialnej wyruszyli w społeczność szkolną, aby przekazywać zdobytą wiedzę z książek, czasopism czy stron internetowych, głównie organizatora www.mamhakanaraka.pl. Dalsza edukacja przewidziana jest również na miesiąc marzec, ponieważ nie do wszystkich klas udało nam się dotrzeć. Z racji kampanii zorganizowano konkurs na plakat, ulotkę oraz prezentację multimedialną dla młodzieży naszej szkoły, które tematycznie związane  byłyby z hasłem „Mam haka na raka – chłoniaki”. Zrobiono około 300 ulotek z logo kampanii oraz niezbędnymi  informacjami odnośnie chłoniaków. Rozniesiono je do aptek, ośrodka zdrowia, firm prywatnych przedsiębiorców, a także rozdano je wśród młodzieży szkolnej oraz przechodniom napotkanym podczas marszu. Na rynku w Bobowej uczniowie ZSO wraz z nauczycielami zorganizowali Flash Mob (dosł. błyskawiczny tłum) gdzie każdy czy zainteresowany problemem czy też przypadkowy widz mógł uzyskać informacje o chłoniakach, przyczynach ich powstawania oraz objawach.  Ale na tym działań nie koniec. Już 11 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących będzie gościła Dr Zofia Szara Ordynator Oddziału Onkologii i Chemioterapii w Gorlicach w ramach Ogólnoszkolnego Dnia Profilaktyki Chorób Nowotworowych. Jej prelekcja będzie zapewne nowym doświadczeniem oraz kolejną dawką wiedzy z zakresu nowotworów dla społeczności Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej.

Zespół: Patrycja Bara, Bodgan Szura – uczniowie klasy IIIb T ZSO w Bobowej. Kampanię koordynują  Bernadeta Libront i Agnieszka Gołyźniak nauczyciele ZSO w Bobowej.

Zachęcamy również do zapoznania się z prezentacją na temat chłoniaków ( kliknij tutaj )

źródło/fot. ZSO Bobowa

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy