Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wiosna w ogrodzie – kosiarki w ruch

Autor: Mateusz Książkiewicz
W tym roku wyjątkowo wcześnie zawitała wiosna, a to najmilsza pora dla miłośników ogrodów. Jest to także czas wytężonej pracy, gdyż rozpoczynające intensywną wegetację rośliny wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Pogoda co prawda jeszcze nieco kaprysi, ale przyrody nic nie jest w stanie powstrzymać.

Zabierając się do wiosennych prac warto zacząć od uprzątnięcie ogrodu po zimie. W tym celu usuń grabiami wszelkie pozostałości obumarłych roślin, resztki zeschniętych liści i gałęzi, kamyki. Zanieczyszczenia po zimie warto zmyć także z elementów kamiennych, chodników, tarasów czy balkonu.Szczególną uwagę zwróćmy na trawniki, które nawet po bardzo łagodnej zimie wymagają trochę pracy. Zwłaszcza usunięcie pleśni pośniegowej, wyrównanie dziur czy kratówek. Najlepszym sposobem jest wykonanie zabiegu wertykulacji, której dokonuje się weltykulatorem za jego pomocą usuniemy suchą trawę, mech oraz wszelkie pozostałości po zimie. Niektórym wydaje się, że po takim zabiegu trawnik wygląda gorzej, jednak wykonany w odpowiednim czasie jakim jest np wiosna za kilka tygodni przyniesie fantastyczny efekt. Jeżeli trawnik był zaniedbywany latami ilość wyrwanego materiału może zaskoczyć nawet najtrwalszych ogrodników.

Jeżeli trawa jest mocno przerzedzona warto grabiami wzruszyć żyzne podłoże a następnie dokonać dosiewki nasion traw ogrodowych oraz dodatkowo wzmocnić nawozem do trawnika. Po upływie czasu efekt będzie murowany, przed domem i jego otoczeniu będziemy mieć piękną soczyście zieloną trawę.

Wiosenne coraz cieplejsze deszcze oraz wzrastająca temperatura otoczenia powoduje że trawa rośnie w oczach. Zanim jednak uruchomimy kosiarkę, należy wykonać kilka czynności które zapewnią nam bezpieczeństwo używania oraz poprawne funkcjonowanie. Przed ich rozpoczęciem należy koniecznie upewnić się, że przewód od świecy zapłonowej jest odłączony. W pierwszym kroku warto upewnić się czy w baku kosiarki nie zostało na jasień jakieś paliwo. Jeśli tak koniecznie trzeba go wymienić na nowe, świeże. Warto pamiętać że benzyna ma tylko około 30 dniową trwałość potem może się rozwarstwiać. Następnie sprawdzamy filtr powietrza, świece oraz stan noża tnącego. Na wiosnę bezwzględnie należy wymienić olej na nowy, zapewni to prawidłową eksploatację urządzenia.

Jeśli pojawiają się jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości co do odpowiedniego serwisu narzędzi ogrodniczych o pomoc warto zwrócić się do obsługi sklepu ogrodniczo-narzędziowego Stokrotka przy ulicy Grunwaldzkiej 74 w Bobowej lub zadzwonić pod numer (18) 351 51 21.

– W ciągu ostatnich lat zauważam, że znacznie wzrosła dbałość o wygląd naszych posesji – mówi Krystyna Stokłosa właścicielka sklepu STOKROTKA w Bobowej. Mieszkańcy bardzo starają się aby ich ogrody były swoistą wizytówką. Na pewno jest to bardzo pozytywne zjawisko. Odwiedzający nas klienci bardzo często pytają o rade w kwestiach odpowiedniego podłoża, nawozu czy innej pielęgnacji zieleni. W tej grupie klientów jest spora liczba młodych mieszkańców Bobowej i okolic. Tym chętniej służymy radą i pomocą, bowiem ładne ogrody u każdego z nas upiększają miasto i wieś. Mieszkamy w przepięknym regionie, wielu zazdrości nam tych lasów i pagórków. Czasami tego piękna nie zauważamy i nie dostrzegamy ogromnego potencjału przyrody jaki jest wokół nas. Dbałością o wygląd swojej działki czy ogródka przyczyniamy się do jeszcze większej atrakcyjności naszych terenów.

fot. ilustracyjne: (strona firmy ALKO)

kosiarka

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy