Wilczyska sercem gminnego patriotyzmu
Wilczyska stały się w tym roku miejscem obchodów gminnych uroczystości 223 rocznicy Uchwalenia Konstytucji oraz Święta Strażaków z okazji Dnia Patrona św. Floriana przypadającego właśnie w niedzielę, 4 maja.
Uroczystości rozpoczęły uroczysta Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wilczyskach celebrowaną przez trzech księży: proboszcza dr Jana Knutelskiego, dziekana dekanatu bobowskiego Mariana Jedynaka oraz kanonika Józefa Pyrka. Miejscowy proboszcz przypomniał zebranym pochodzenie tego święta oraz podkreślił, ze człowiek wierzący powinien być pozytywnie nastawionym do życia. Padły również słowa pochwalne pod adresem strażaków, którzy są zawsze gotowi do pomocy oraz sami wykazują się dużą inicjatywą do działania. Po błogosławieństwie przybyli goście wraz ze sztandarami jednostek OSP, szkół oraz innych organizacji wyruszyli do Szkoły Podstawowej w Wilczyskach gdzie odbyła się druga część, uroczysta sesja sesja Rady Miejskiej. W czasie jej trwanie głos zabrali m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej w Bobowej Stanisław Siedlarz, Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Senator RP Stanisław Kogut, radny sejmiku województwa małopolskiego Paweł Śliwa, sekretarz ZOSP Przemysław Wszołek, Burmistrz Wacław Ligęza oraz sołtys Tomasz Tarasek. Kolejnym punktem obchodów była część artystyczna w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły. Po, której zakończeniu goście udali się do Domu Kultury w Wilczyskach na poczęstunek oraz występ zespołu Koronka, prezentującego “Skubanie Pierza”.
Delegacja Szkoły Podstawowej w Wilczyskach oraz Paweł Śliwa w asyście strażaków złożyli wieńce na grobie żołnierzy i działaczy Batalionów Chłopskich, którzy zginęli w walce o wyzwolenie narodowe i społeczne. Znajduje się on na miejscowym cmentarzu.
– Myślę, że w tak szczególnym dniu obecność wysoko postawionych oficjeli świadczy o tym, że doceniają to co tutaj, u nas się organizuje i te ważne okoliczności, święta jakie dziś obchodzimy zostały przez te osoby docenione – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że jednak nasz samorząd pamięta o tym aby podkreślać jaką rolę odgrywają druhowie strażacy. Dzisiaj (4 maja – dop.red.) jest przecież ich święto. Oni nie szczędzą czasu ani swoich sił w pracę, pomoc na rzecz drugiego człowieka i to jest najpiękniejsze. Jeżeli ktoś coś daje nie podejmując z tego tytułu żadnych korzyści jest to służba drugiemu człowiekowi jak również Bogu, bo druhów ochotników możemy zobaczyć także podczas uroczystości kościelnym, chociażby przy Grobie Pańskim. Świadczy to też o tym, że są to ludzie wiary a Ci odznaczają się ogromną energią. Trzeci taki nieodzowny element to patriotyzm, czyli przy uroczystości dnia strażaka wspominamy również święto Konstytucji Trzeciego Maja i tutaj występ dzieci, młodzieży. Starajmy sie to zaszczepiać u młodych by pamiętali o tym niezwykłym wydarzeniu, dokumencie. Uroczystości takie organizujemy co roku w gminie Bobowa, w obecnym był dodatkowo występ zespołu Koronka, który na koniec przedstawił humorystyczne przedstawienie.
– Święto Konstytucji Trzeciego Maja dla mnie, jako konstytucjonalisty a zarazem sędziego Trybunału Stanu czyli instytucji zagwarantowanej w konstytucji jest świętem wagi państwowej – powiedział naszemu portalowi mecenas Paweł Śliwa, sędzia Trybunału Stanu. Są takie osoby, które uważają ze we wszystkim jest polityka, w każdym przejawie życia społecznego i być może również w tym święcie też jest. Natomiast wydaje mi się jak dla mnie jest to uczczenie i uhonorowanie tych ludzi, tak jak mówiłem w swoim przemówieniu, tej wielkiej myśli prawniczej. Proszę sobie wyobrazić że odwołujemy się do 123 lat wstecz i wtedy nikt nie znał słowa konstytucja. To jest najważniejsze. To polscy prawnicy na czele z Hugo Kołłątajem, bo uważam że to on właśnie był twórcą zrębów Konstytucji Trzeciego Maja stworzyli dzieło, którego nie możemy się wstydzić wręcz przeciwnie, tutaj musimy pokazywać właśnie, że to myśmy stworzyli konstytucjonalizm w Europie.
– Po to są te święta abyśmy mogli nie tylko do historii wrócić i niejako odświeżyć sobie te wielkie wydarzenia w życiu narodu, ale również żebyśmy dzisiaj dla siebie, dla tego pokolenia wyciągali wnioski i starali się pamiętać, że są tacy Polacy jak św. Jan Paweł II – mówi ks. Marian Jedynak, dziekan a zarazem proboszcz parafii Bobowa. To Ojciec Święty uczył nas, czym jest ojczyzna jak należy dla tej ojczyzny współżyć i czym jest to dobro i wolność ojczyzny. Wolność a nie samowola. O tą odpowiednią wolność trzeba zawsze walczyć w sensie takim, że mamy pracować dla wspólnego dobra, mamy troszczyć się o to żeby ten patriotyczny duch wzrastał szczególnie w Młodym pokoleniu.
– Zawsze staram się być na obchodach w gminie Bobowa, wczoraj byłem w czterech miejscach w Grybowie, Stróżach, Bukowcu i również w Krużlowej. W tym roku razem z poseł Barbarą Bartuś jeździliśmy. To są tak ważne patriotyczne uroczystości, że trzeba młodzieży pokazywać że i senatorowie przyjeżdżają bo kochają ojczyznę, to co najważniejsze. Nie można przecież zapomnieć o konstytucji trzeciego maja, która była drugim aktem prawnym po konstytucji w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja z Targowicy od razu przypomniała mi się kiedy w polskim Sejmie kiedy głosowano nad uchwałą upamiętniającą największego z rodu Polaków św. Jana Pawła II. Też powinniśmy z tego jakieś wnioski wyciągać – skomentował senator Stanisław Kogut uroczystości w Wilczyskach.
fot. Mateusz Książkiewicz / Michał Niemaszyk