Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Motorem o poj. do 125 ccm pojedziesz z prawem jazdy kat. B !

Autor: Łukasz Augustyn
W okresie letnim zauważalny jest duży wzrost zainteresowania i użytkowania jednośladów. W Polsce do tej pory panowało prawo, które dawało możliwość używania jednośladów lecz wymagana była karta motorowerowa, dowód osobisty lub prawo jazdy aby można było podróżować pojazdami do 50 ccm, ale już niebawem wszystko może się wszystko zmienić pod ustawą musi podpisać się tylko prezydent.

W naszym kraju królują głównie jednoślady do 50 ccm czyli skutery, motorynki oraz mini crossy którymi młode osoby mogą jeździć nie posiadając prawa jazdy. Maszyny te są często wybierane również jako prezenty. Od początku kwietnia do opinii publicznej zaczęły przedostawać się informacje, jakoby rządzący złagodzili wymagania na użytkowanie pojazdów do pojemności 125 ccm. Dotychczas, aby móc poruszać się pojazdami większymi niż 50 ccm wymagane było prawo jazdy na kategorię A.

Już za około 60 dni, kiedy nowe przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw a prezydent podpisze nowelizację zgodnie z prawem osoba posiadająca uprawnienia kat. B od co najmniej 3 lat będzie mogła podróżować pojazdem do 125 centymetrów sześciennych. Głosowanie odbyło się 25 czerwca, podczas głosowania – 372 posłów było za, 40 przeciw.

Można się spodziewać że spora część osób skorzysta z przywileju i na drogach przybędzie jednośladów o większych pojemnościach. Jest też to motywacja by wyciągnąć z garażów stare zabytkowe motocykle typu WSK 125 i zadbać by ich stan przypominał czasy świetności.

fot: moto-blog.pl

suzuki-sixteen-125

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy