Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Czas wakacji to dla wszystkich okres odpoczynku. Dla uczniów to odskocznia od codzienności, a co za tym idzie kilka rąk więcej do pomocy w gospodarstwie. Z początkiem lipca każdego roku rozpoczynają się żniwa i inne prace na roli, a razem z nimi podnoszą się statystyki wypadków przy pracy, w tym także wypadków śmiertelnych.
Rolnicy, zwłaszcza w wakacyjne miesiące, mają za sprawą sianokosów, żniw i wykopków “ręce pełne roboty”. Do pracy potrzebny jest każdy a w gospodarstwach pomagają także dzieci. Często wystarczy chwila nieuwagi, która prowadzi do groźnych i ciężkich wypadków. Często ich ofiarami są dzieci, które nie mają doświadczenia w obsłudze sprzętu rolniczego. Warto więc przed rozpoczęciem sezonu poznać zasady bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć niechcianych uszczerbków na zdrowiu a nawet śmierci.
Aby wymagać bezpiecznych zachowań od dzieci, trzeba dać im przykład właściwego postępowania i wykorzystywania maszyn, których używa się przy uprawie roli. Warto zapamiętać te podstawowe zasady:
-alkohol jest złym doradcą więc zabronione jest używanie jakichkolwiek narzędzi pod jego wpływem;
-nie wolno poruszać się pojazdami, na które nie masz uprawnień;
-pełna przyczepa, czy wóz nie jest środkiem transportu;
-połowa sukcesu to sprawny sprzęt: zbadaj więc jego sprawność w tym także jakość hamulców, zabezpieczenia jego ruchomych lub ostrych części;
-warto też zadbać o OC, które jest obowiązkowym ubezpieczeniem.
Przed wykonywaniem prac rolniczych przez dzieci powinniśmy zadbać o to, by uświadomić im jakie zagrożenia niesie ze sobą nieostrożność i jak zachować się w stanie zagrożenia. Warto zwrócić uwagę na następujące wskazania:
-przy włączaniu maszyny silnikowej typu ciągnik, kombajn upewnij się, czy w pobliżu nie znajdują się dzieci;
-rozmawiaj z dzieckiem na temat niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą niewłaściwe posługiwanie się otwartym ogniem;
-przypominaj, że wspinanie się po drzewach, wychodzenie na dachy, czy skoki do wody mogą skończyć się trwałym kalectwem lub w najgorszym wypadku śmierciom;
-nie pozwalaj dziecku na obsługę żadnych maszyn rolniczych;
-organizm dziecka jest nie w pełni rozwinięty dlatego nie pozwalaj dziecku przebywać w obecności oparów, substancji szkodliwych, lakierów, rozpuszczalników;
-zakryj otwarte otwory tj. szamba, studnie, kompostowniki;
-sprawdź, czy dziecko zna numery służb ratunkowych;
-nie pozostawiaj najmłodszych bez opieki, właśnie na Tobie spoczywa odpowiedzialność za najmłodszych.
Wiele wypadków, które przytrafiają się dzieciom rolników wynika z braku odpowiedniego przygotowania, małej ilości czasu, zbyt szybkiej pracy, ale też z lekceważenia potencjalnego zagrożenia. Należy przypomnieć także, że pomagającym dzieciom nie należy zlecać czynności, które będą ponad ich siłę i predyspozycje fizyczne. Zmęczenie to także czynnik wpływający na zmianę bezpieczeństwa i higieny pracy na roli. Znajdźmy też czas na odpoczynek.
Wszystkim rolnikom życzymy obfitych plonów, a także owocnej, ale przede wszystkim bezpiecznej pracy!