Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Od stycznia nowy wzór dowodu osobistego

Autor: Daniel Malski
Wraz z rozpoczęciem nowego roku wszyscy obywatele muszą liczyć się ze zmianami przygotowanymi przez Resort Spraw Wewnętrznych a będą dotyczyć nowego wzoru dowodu osobistego.

Od 1 stycznia 2015 roku wygląd dotychczasowego dowodu stwierdzającego naszą tożsamość ustąpi miejsca nowemu schematowi owego dokumentu. Zmiany w układzie wprowadza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, który chce z początkiem stycznia utworzyć elektroniczny rejestr dowodów osobistych, do którego dostęp będą miały gminy. Co ważne wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w dowolnej gminie bez względu na miejsce zamieszkania. Kolejna innowacja nowego systemu daje możliwość przesłania wniosku elektronicznie i odebranie gotowego już dokumentu przez pełnomocnika.

Wniosek naturalnie będziemy musieli podpisać własnoręcznie, jednak wypełnić go będzie mógł – w imieniu danej osoby – odpowiedzialny za to urzędnik, a informacje zdobędzie z rejestru PESEL.

Do tej pory dowód osobisty zawierał wiele szczegółów na temat danego obywatela. Właśnie od stycznia ulegnie to zmianie. W nowym dokumencie nie znajdziemy już informacji o miejscu zameldowania, kolorze oczu, czy wzroście. Nie będzie zawierał on także podpisu posiadacza.

Kolejnym warunkiem wydania nowego blankietu jest złożenie z wnioskiem fotografii, która nie może być wykonana wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem prośby. Fotografia ta także będzie taka sama jak obowiązuje do paszportów. Niezmienny pozostanie format dokumentu, będzie on ważny przez 10 lat od daty jego wystawienia. Wjątkiem od tej reguły będzie wydanie dowodu dzieciom poniżej 5 lat, w takim przypadku okres ważności skróci się o połowę i wyniesie tylko 5 lat.

W razie konieczności unieważnienia dowodu osobistego odpowiednia informacja zostanie wprowadzona do rejestru, a sam blankiet zostanie przecięty lub przedziurkowany w taki sposób, aby zniszczeniu uległa fotografia wraz z hologramem. Nowe rozporządzenie dotyczące wejdzie w życie 01.01.2015 r.

Poniżej wzór nowego dowodu tożsamości:

(źródło: msw.gov.pl)

1-20388_g

1-20387_g

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy