Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wolne Popołudnie z rowerem

Autor: Łukasz Augustyn
Na wolne popołudnia mamy dla państwa kilka propozycji na aktywne spędzenie wolnego czasu połączone z zobaczeniem kilku ciekawych miejsc.

0,00 km – Bobowa – Naszą podróż należy rozpocząć od Bobowskiego Rynku, który bez wątpienia jest inny od sąsiednich miast. Na samym środku rynku usytuowana jest fontanna z figura koron czareczki Zofii patronki Bobowej

0,05 km – Bobowa -Nierozłącznym aspektem Bobowskiego rynku na pewno będzie Lodziarnia państwa Gucwów, która w sezonie letnim serwuje lokalne wyrabiane według własnej receptury lody. A lokal, w którym mieści się lodziarnia to niezwykły obiekt a właściwie można pokusić by się o stwierdzenie izba regionalna

0,100 km – Bobowa – Zabytkowy Kościół p.w. Św. Zofii z II połowy XV w. Wykonany z drewna i kamienia utrzymany w stylu gotyckim. Kościół pokryty jest dwuspadowym odnowionym dachem pokryty gontem.

0, 150 km – Bobowa – Budynek Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa jest to jedno z ważniejszych miejsc, które skrywa tajemnice miasta Bobowa oraz całą jej kulturę. Tam znajdziemy wystawę koronki klockowej, będziemy mieć możliwość nauczenia się wyrabiania tej ze sztuki rękodzielniczej.

0.250 Km –  Bobowa – Synagoga znajduje się w ścisłym centrum bobowej. Aktualnie jest jednym z najcenniejszych zabytków po kulturze żydowskiej, która tutaj panowała. Powstanie Synagogi datuje się na 1756 r.

0,350 km – Kościół Parafialny p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej.  Pierwsze wzmianki o powstaniu kościoła pochodzą z XIV w. Kościół utrzymany w architektów ze gotyckiej później przekształcony w barok.

0.450 Km – Bobowa – Zabytkowy budynek dworu Wieniawa-Długoszowskich „ Zamek w Bobowej” aktualnie zmodernizowany i przekształcony pod szkołę muzyczną I stopnia w Bobowej. Powstanie budynku datuje się na XVII w. Zamieszkiwali w nim właściciele miejscowości. Od 1887 r. należał do rodziny Długoszowskich, m.in. do adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego – Bolesława Wieniawy – Długoszowskiego, który wychował się w Bobowej. W 1916 r. Piłsudski odwiedził Bobową, gdzie był gościem Długoszowskich. Bezpośrednio przed bitwą warszawską z bolszewikami w 1920 r. odwiedził tu przyszłą żonę i córki, skąd udał się do Dęblina.

1,6 km – Bobowa – Kirkut cmentarz Żydowski jeden z nieodłącznych zabytków i elementów kultury żydowskiej. Założenie cmentarza datuje się na ok XVIII w. Jest to jedno z najważniejszych miejsc dla pielgrzymujących Żydów. Głównym elementem tego cmentarza jest Ohel, w którym spoczywają

Szlomo syn Natana Meira Halberstam, zmarły w dn. 5 czerwca 1905 r. (2 tamuz 5665 r.) cadyk, założyciel dynastii bobowskiej, wnuk Chaima Halberstama z Nowego Sącza i Eliezera z Dzikowa,

– Chaim Jakow syn Mosze Józefa Teitelbaum z Ujhely, rabin z Limanowej, prawnuk Mosze Teitelbauma, mąż Chaji – córki cadyka Szlomo Halberstama.

11,9 km – Bruśnik – Kolejnym punktem naszej trasy rowerowej jest Wierzą widokowa z usytuowana platformą widokowa na wysokości 18m, dzięki czemu możemy zawdzięczać widok pięknej panoramy pogórza Ciężkowickiego

16,7 km – Kąśna Dolna – Dworek Paderewskiego, data powstania otok I połowa XIX w. Jest to murowany parterowy budynek, skierowany na wschód, z otwartym gankiem opartym na czterech kolumnach i zwieńczonym attyką. Dwuspadowy dach dworku przykrywa nieużytkowe poddasze.
Dworek usytuowano na wzgórzu w 16 hektarowym parku założonym na przełomie XVIII i XIX w. W parku zasadzono aleje lipowe, dębowe i wiązowe, a w niżej położonej części ulokowano staw z wysepką. W sezonie letnim odbywają się koncerty.

19,2 km – Ciężkowice – Rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto. Utworzony został w 1931 i stanowi powierzchnię 14,91 ha. Rezerwat rozciąga się wzdłuż doliny rzeki białej. O Skamieniałym mieście krąży kilka ludowych legend.

20,9 km – Ciężkowice – Rynek stanowi główną cześć miasta Ciężkowice, równocześnie pełni rolę placu targowego.  Rynek otaczają zabudowania w oryginalnym stylu. Niedawno rynek przeszedł rewitalizację.

27,4 km – Staszkówka – Patria cmentarz wojskowy z czasów I wojny Światowej nr118. Charakterystycznym symbolem tego obiektu jest niedokończony pomnik Patria w kształcie czterech, wielkich rozmiarów, kamiennych, prostopadłościennych pylonów, pomiędzy którymi przejścia z lotu ptaka układają się w kształt krzyża. W pierwotnym projekcie na tych czterech kamiennych blokach miała stanąć spiżowa postać żołnierza na koniu. Jednak pomnik z powodu zbyt wysokich kosztów nigdy nie został dokończony. Dziś jedynie dwa z czterech potężnych pylonów wieńczą stylizowane miecze.

Jeżeli nie straszne tobie są górki i góreczki a dystans 34 km nie jest dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem zapraszamy do skorzystania z wyżej wymienionej trasy w piękne i wolne popołudnia.
fot. własne/ google.com

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy