Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Białorusinki najlepsze w Fakro Cap (TV)

13.09.2014 Autor: Łukasz Augustyn
Fakro Cap to międzynarodowa impreza sportowa w piłce siatkowej, która stała stała się nieodłącznym symbolem miasta słynącego z miłości do tego sportu - Bobowej. Tegoroczna edycja Fakro Cap idealnie wpisuje się w atmosferę związaną z odbywającymi się w Polsce Mistrzostwami Świata w piłce siatkowej.

Wydarzenie to jest jednym z największych w województwie małopolskim. Jej organizatorem jest firma DeGie – Dariusz Grzyb przy współpracy z firmą FAKRO. Sponsorami była Gmina Bobowa, Starostwo Powiatowe w Gorlicach oraz kilku mniejszych sponsorów. Skala i prestiż imprezy jest na tyle duży, że co roku do Bobowej przyjeżdżają zespoły z Super Ligi oraz Plus Ligi piłki siatkowej a są to m.in.: SLAVIA Bratysława (Słowacja), MOZYR (Białoruś), KROSNO (Polska), MUSZYNIANKA FAKRO (Muszyna Młoda Liga).

– To już jest piąta edycja Fakro Cup. Tym razem ze względu na to, że są tylko cztery zespoły z przyczyn nie zależnych od nas zdecydowaliśmy wrócić do macierzy naszych, czyli do Bobowej, gdzie bardzo miło nam się współpracuje z miejscowymi władzami.  Mamy dwie drużyny z Polski: Karpaty Krosno oraz klub afiliowany przy Muszyniance – Poprad Stary Sącz. Organizatorem jest firma DG a sponsorami – Woda Wysowianka oraz Fakro. Oczywiście nie można zapomnieć o Urzędzie Miejskim Bobowej, Pan Burmistrz bardzo nam pomógł. – skomentował Rafał Czerkawski dyrektor turnieju Fakro Cap

Zadowolenia z tego, że w Bobowej jest organizowana taka impreza nie krył burmistrz Bobowej Wacław Ligęza: – Nie wątpliwie turniej Fakro Cup, który po raz piąty odbywa się tutaj w Bobowej ma przede wszystkim na celu popularyzację gry w piłkę siatkową, pięknej dyscypliny sportu, która jest coraz popularniejsza Polsce. Bobowa wyróżnia się też tym, że wiele osób uprawia piłkę siatkową, za równo dziewczęta jak i chłopcy i drużyny młodzieżowe. Piękna hala sportowa, która została wybudowana również  z myślą o tym, żeby  tą właśnie dyscyplinę w szczególny sposób promować. Zgodziliśmy się na współpracę, ponieważ były tutaj właśnie drużyny z Plus ligi, czołowe drużyny Polski i były też drużyny zagraniczne. Gwarantowało to. że wiele osób było zainteresowanych tym turniejem. Dla naszego miasta miało to duże znaczenie właśnie promocyjne, co prawda w tym roku ten turniej już nie był tak bardzo liczny ze względu na mistrzostwa świata i inne różne przeszkody, które wystąpiły niezależnie od nas, ale poziom był wystarczająco dobry. Miałem okazje oglądać ostatni mecz, zawodniczki grały bardzo ambitnie, widać było jak się cieszą, jak przeżywają. Myślę, że turniej się udał.

Rozgrywki trwały dwa dni (9 i 10 września) i opierały się na systemie gry  każdy z każdym.  Wydarzenie przyciągnęło licznych kibiców, wśród których znaleźli się zarówno uczniowie jak i stali fani piłki siatkowej. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Wszyscy bezsprzecznie podkreślają ogromną rolę tej imprezy dla promocji naszego terenu, nie inaczej uważa także Karol Górski wicestarosta powiatu Gorlickiego, który również przyjechał obejrzeć zmagania siatkarek: – Piąty raz z kolei spotykamy się na gościnnej ziemi Bobowskiej goszcząc zespoły w zasadzie z całej Europy. Cieszymy się niezwykle, chce tutaj przy okazji podziękować Panu Dariuszowi Grzybowi, który jest głównym organizatorem tej imprezy, który namówił nas na to żeby robić ją w sposób cykliczny. Jest to znakomita promocja dla powiatu gorlickiego, dla miasta Bobowa. Spotka się młodzież z całej Europy, wymieniają miedzy sobą doświadczenia ale też uczą się kultury gry w siatkówkę i wzajemnego szacunku a to jest bezcenne. Na zasługę można tutaj uznać i podkreślić wkład dyrekcji szkoły, wkład Pana Burmistrza który wspiera materialnie i dzięki którym te rozgrywki mogą się odbywać. Jest to znakomita promocja-  jeszcze raz podkreślę – dla miasta Bobowa i powiatu gorlickiego. 

Podczas podsumowania dwudniowych zmagań, wręczono nagrody i upominki dla uczestniczek. Dekoracji dokonali: Rafał Czerkawski dyrektor Turnieju Fakro Cap, Wacław Ligęza burmistrz Bobowej oraz Adam Urbanek dyrektor Zespołu Szkół w Bobowej.

Klasyfikacja końcowa turnieju wygląda następująco:

Miejsce I – MOZYR ( Białoruś)

Miejsce II – in SLAVIA Bratysława ( Słowacja)

Miejsce III – ASP PWSZ Karpaty Krosno ( Polska)

Miejsc IV – MUSZYNIANKA FAKRO Poprad Nowy Sącz ( Muszyna Młoda Liga) ( Polska)

Dodatkowo nadano 3 wyróżnienia: dla najlepszej zawodniczki, libero oraz broniącej. Wszystkie te tytuły otrzymały zawodniczki z Białorusi.

Kilka słów komentarza na temat roli takich wydarzeń sportowych w edukacji młodzieży i nie tylko udzielił nam Adam Urbanek, dyrektor Zespołu Szkół w Bobowej: – Myślę, że ściąganie takich zespołów wysokiej klasy do Bobowej to dobry pomysł. W turnieju grały cztery drużyny z plus ligi, wicemistrz Słowacji, mistrz i wicemistrz Białorusi, mistrz Norwegii. To daje fajną promocje miasta a młodzież szkolna, klubowa ogląda zespoły z najwyższej półki i może się wiele nauczyć. To nie tylko nauka techniki siatkówki, ale też kibicowanie oglądanie, dopingowanie. To jest też kultura, którą promujemy, którą później nasi kibice przenoszą na duże obiekty. Chcę również powiedzieć, że z tą młodzieżą jeździmy również na puchar świata. W tą niedziele byliśmy w Krakowie w liczbie 60 osób oglądaliśmy mecz m.in. Włochy vs USA. Za pomocą tego turnieju wysoka siatkówka trafia do nas do Bobowej. Na puchary świata jeździmy od 15 lat, jeździliśmy do tej pory do Katowic do największej hali w Polsce a w tej chwili będziemy jeździć bliżej. Sporo osób z Bobowej było na otwarciu nowo powstałej hali w Krakowie na meczu Polska vs Brazylia w Pucharze Świata.”

 

 

 

 

 

 

video
Więcej Video

Igrzyska otwarły przepustkę. Wielkie wydarzenia sportowe przed nami. To szansa dla turystki! (TV)

Mieszkańcy i goście dopisali! Za nami charytatywny piknik w Siedliskach dla Wiktorii (TV)

Piknik "Czas dla rodziny - Integracja Międzypokoleniowa" 10 czerwca, Gorlice Rynek (ZAPROSZENIE)