Potrzebna modlitwa za porwanego misjonarza ks. Mateusza Dziedzica
Jak informuje Biskup Diecezji Tarnowskiej oraz polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych z miejsca swojego zamieszkania tj. miejscowości Baboua w Republice Środkowoafrykańskiej porwany został pochodzący z Wyskitnej (dekanat grybowski) ks. Mateusz Dziedzic, przebywający od 2009 roku na misjach.
Pierwsze informacje przekazał ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, natomiast potwierdzają je niestety komunikaty biskupa Andrzeja Jeża oraz MZS.
– W nocy, w dniu 13 października, z miejsca swojego zamieszkania w Baboua uprowadzony został ks. Mateusz Dziedzic, misjonarz tarnowski, od pięciu lat głoszący Ewangelię w Republice Środkowoafrykańskiej – brzmi komunikat ordynariusza Diecezji Tarnowskiej. – Ksiądz Mateusz w zamiarze grupy rebelianckiej ma być okupem za ich uwięzionego szefa, osadzonego w więzieniu w Kamerunie. Owa grupa od władz kraju, w którym ks. Mateusz jest misjonarzem, oczekuje kroków mających na celu wypuszczenie swego przywódcy z aresztu. Z pewnych otrzymanych wiadomości wynika, że tarnowski misjonarz jest dobrze traktowany i wobec niego nie stosuje się żadnych represji.
W tym kontekście zwracam się do wszystkich wiernych, zwłaszcza diecezji tarnowskiej, o nieustanną modlitwę za uprowadzonego ks. Mateusza i o przemianę serc tych, którzy wobec niego dokonali tak niesprawiedliwego aktu. W podobnej sytuacji uprowadzenia znajduje się około 20 osób porwanych już wcześniej przez wspomnianych rebeliantów. Prośmy Boga, Ojca pokoju, aby nasz kapłan oraz dzielący z nim los Afrykańczycy mogli odzyskać wolność – kończy swój komunikat biskup.
Jak podaje rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski uprowadzenia dokonała uzbrojona grupa rebeliantów w nocy z 12 na 13 października. Porwany misjonarz jest dobrze traktowany, mimo wszystko Ministerstwo powołało Zespół Kryzysowy, który jest w stałym kontakcie z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji kierowaną przez ojca Kazimierza Szymczychę.
– W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje obecnie 32 polskich misjonarzy – mówi Marcin Wojciechowski z MSZ. Przypominamy, że wciąż aktualne jest ostrzeżenie MSZ dla obywateli polskich kategorycznie odradzające podróży do tego kraju i zalecające opuszczenie jego terytorium ze względu na sytuację bezpieczeństwa. Sytuacja wewnętrzna w Republice Środkowoafrykańskiej jest bardzo trudna. Aby zapobiec eskalacji przemocy i stworzyć warunki powrotu do stabilizacji, w RŚA działają trzy misje zagraniczne: misja pokojowa ONZ, MINUSCA, misja Unii Europejskiej EUFOR CAR oraz misja specjalna Francji Sangaris. W skład misji EUFOR CAR wchodzi polski kontyngent liczący ok. 50 żołnierzy. MSZ RP i odpowiednie instytucje prowadzą intensywne działania na rzecz uwolnienia polskiego misjonarza.
Prosimy Boga o szczęśliwy powrót naszego księdza rodaka do kraju.
źródło: diecezja.tarnow.pl / MSZ
fot. Mateusz Książkiewicz (ks. Mateusz – drugi z prawej – na placu katedralnym w Tarnowie, Msza Św. rozpoczynająca PPT na Jasną Górę)