Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Na jakie ulgi możemy liczyć przy rozliczeniu PIT-u za 2014 rok?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Na złożenie rozliczenia rocznego w Urzędzie Skarbowym mamy czas do 30 kwietnia, jednak już dzisiaj warto zapoznać się z ulgami jakie przysługują przy wypełnianiu PIT-u za 2014 rok. W artykule radzimy także jak dokonać rozliczenia bez wychodzenia z domu.

Wśród najbardziej popularnych ulg znajdziemy:

-ulga prorodzinna (po nowemu)

Uprawnieni do ulgi są podatnicy PIT-37 i 36, którzy posiadają dzieci a umożliwia odpisanie od podatku kwoty 1112,04zł rocznie na dziecko (pierwsze jak i drugie). W tym roku dzięki zmianie przepisów, ulga na trzecie dziecko wzrosło do 2 tysięcy złotych a w przypadku czwartego i kolejnego do 2700zł. Zmiany objęły także tych podatników, których podatek był dotychczas za niski. Od nowego roku oni także skorzystają w pełni z ulgi o ile zwrot nie przekroczy łącznej kwoty zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

-ulga rehabilitacyjna

Prawo do ulgi mają zarówno osoby niepełnosprawne jak i osoby, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Warunkiem jednak jest by dochody niepełnosprawnego nie przekraczały 9 120zł. W ramach odliczenia można wpisać wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

-ulga na zakup leków

Jest rodzajem ulgi rehabilitacyjnej. Odliczamy różnicę między rzeczywiście poniesionymi wydatkami na leki w danym miesiącu a kwotą 100zł. Z ulgi można skorzystać w przypadku, gdy lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone legi stale lub czasowo. Odliczenie dotyczy wydatków w okresie ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

-ulga na internet

Co prawda od 1 stycznia 2013 roku zmieniły się zasady korzystania z tej ulgi, jednak dla niektórych osób zwrot za poniesione wydatki na korzystanie z ogólnie pojętego internetu nadal jest możliwy. Obecnie przysługuje ona osobom, które nie korzystały we wcześniejszych rozliczeniach lub po raz pierwszy uczyniły to w 2012 roku. Tak więc ulgę wykażą osoby, które dokonują tego po raz pierwszy lub drugi. Zwrot dotyczy nie tylko internetu stacjonarnego ale również przenośnego modemu podłączanego do laptopa czy pakietu wykorzystywanego w telefonie. Warto jednak mieć zachowane faktury, wystawiane przez operatora.

-darowizny

Podatnik może też odliczyć wydatki z tytułu darowizn:
– na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego – odliczenie kwoty darowizny,
– na cele kultu religijnego – odliczenie kwoty darowizny,
– na rzecz krwiodawstwa – odliczenie od dochodu kwoty darowizny.
Łączna kwota odliczeń z każdego z tych tytułów oraz ze wszystkich tych tytułów łącznie nie może przekroczyć w roku podatkowym 6 proc. dochodu, a to znaczy, że darowizna dokonana w kwocie wyższej nie będzie mogła zostać odliczona.

W przypadku kiedy sami mamy wątpliwości względem ulg i związanych z tym odliczeń możemy skorzystać z pomocy specjalistów.

– Prowadzimy rozliczenia roczne w zakresie podatku dochodowego i jego odliczeń m.in. PIT 37, 36, 36L, 28 i 38 – mówi Barbara Bielakiewicz, właściciel biura rachunkowego Ekspert w Łużnej. Sporządzamy rozliczenia roczne  PIT również drogą elektroniczną (poprzez internet) dzięki czemu można zaoszczędzisz cenny czas bez wychodzenia z domu. Wystarczy przesłać do naszego biura skany dokumentów (PIT 11, 8B, 8C, 40) a my odeślemy klientowi sporządzone rozliczenie w formacie pliku PDF do wydruku i podpisania. Następnie wystarczy wysłać pocztą i czekać już tylko na zwrot podatku. Nie warto czekać na ostatnią chwilę, już dzisiaj zapraszamy do naszego biura zrobimy rozliczenie za Ciebie.

Biuro Rachunkowe Ekspert – Barbara Bielakiewicz zaprasza codziennie w Łużnej 4 w godzinach od 8 do 16. Kontakt mailowy: [email protected]

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy