Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Popielec – początek Wielkiego Postu

Autor: Paulina Wilczyńska
W minioną środę (18.02.br.) katolicy obchodzili środę popielcową, która rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Popielec jest uroczystością, która ma na celu zachęcenie nas do nawrócenia i odnowy swojego życia.

Dla kościoła czas ten jest szczególnie ważny. Oznacza nawrócenie się ze złej drogi, na drogę Boga a to wszystko poprzez pokutę i jałmużnę, poprzez którą możemy wyrazić bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi. Radosne “Alleluja” oraz “Chwała na wysokości Bogu” znika na ten czas z liturgii a kolor szat liturgicznych kapłana zmienia się na fiolet. Czas ten powinien obfitować w przemyślenia oraz pokutę dla jak najlepszego przygotowania się na najważniejsze święto, jakim jest Wielkanoc.

W dzień rozpoczęcia wielkiego postu w kościele następuje obrzęd posypania głów wiernych popiołem, który pochodzi ze spalonych, zeszłorocznych palm. Podczas dokonywania posypania kapłan wypowiada słowa: “Prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo “Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

– Środa popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego postu. Uświadamia nam, że Pan Jezus umierał dla nas i dla naszego zbawienia. Posypanie głów popiołem świadczy o tym, że stajemy w prawdzie i uświadamiamy sobie, że z prochu powstaliśmy, prochem jesteśmy i w proch się obrócimy. Jest to nasze ziemskie bytowanie a z drugiej strony wiemy o tym, że jest jeszcze cała wieczność, o którą warto walczyć. Walka jest walką ze złem i podążanie po prostej drodze za Chrystusem. Pomagać będą nam na pewno w tym wielkopostne nabożeństwa – mówi proboszcz Parafii w Jankowej, ks. Piotr Pośliński.

Razem z księdzem proboszczem zachęcamy do udziału w Drodze Krzyżowej oraz Gorzkich Żalach.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy