Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

System Rejestrów Państwowych ułatwi załatwianie naszych spraw w urzędach

Autor: Duda Justyna
W najbliższym czasie zarówno jednostki samorządu terytorialnego jak i sami obywatele odetchną z ulgą – od 1 marca 2015 rusza System Rejestrów Państwowych, w skrócie SRP. Będzie on w sobie łączył kluczowe rejestry, w tym rejestr PESEL, dowodów osobistych oraz aktów stanu cywilnego.

Czy te zmiany były konieczne? Biorąc pod uwagę rozwój techniki oraz coraz większe potrzeby społeczeństwa wydaje się to naturalnym krokiem w przód. Do tej pory każda gmina miała swój odrębny system. Oznacza to, że urzędnicy mogą korzystać z informacji dotyczących mieszkańców ich gminy. Stąd też konieczność załatwiania niektórych spraw, takich jak wyrobienie dowodu osobistego czy wybranie aktu urodzenia w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Ponadto samo przekazanie informacji do centralnego rejestru PESEL następuje nawet po kilkunastu dniach, nie mówiąc już o innych instytucjach, które również z tych informacji korzystają, jak np. ZUS czy NFZ.

Od 1 marca sytuacja ta się zmieni. Rejestr PESEL będzie zasilany bezpośrednio, a każdy urzędnik oraz uprawnione instytucje będą miały dostęp do wszystkich informacji, które zgromadzone będą w SRP. W związku z tym adres naszego zameldowania nie będzie decydował o właściwości urzędu, a zdecydowaną większość spraw załatwimy w każdej gminie.

Obecnie chcąc złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego konieczne było udanie się do właściwego urzędu. W przypadku gdy miejsce urodzenia nie pokrywa się z obecnym miejscem zameldowania przy wnioskowaniu o wydanie pierwszego dowodu konieczne jest dostarczenie również skróconego aktu urodzenia. Wprowadzenie zmian znacznie ułatwi nam tą sprawę. Dowód osobisty będziemy mogli wyrobić w dowolnym urzędzie. W przyszłości planowane jest dodatkowe ułatwienie – otóż Ministerstwo chce uruchomić w całym kraju możliwość sprawdzenia przez Internet, czy dowód jest już gotowy, abyśmy nie musieli bez potrzeby fatygować się do urzędu.

Podobne ułatwienia spotkamy, gdy będziemy chcieli zdobyć odpis z naszych aktów stanu cywilnego, które dzisiaj są nam potrzebne do załatwienia wielu spraw. Do tej pory konieczność wybrania odpisu dla wielu osób wiązała się z odbyciem długiej podróży do miejsca, gdzie są one przechowywane. Od 1 marca w niektórych sprawach odpisy nie będą już nam potrzebne (dotyczy to w szczególności spraw załatwianych w USC), natomiast w pozostałych, podobnie jak w przypadku dowodów osobistych, odpis będziemy mogli uzyskać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Z racji tego, że akta mamy obecnie w wersji papierowej na odpis będziemy musieli poczekać kilka dni, jeśli będzie wiązało się to z wprowadzeniem danego aktu do systemu. Jednak mimo wszystko uchroni nas to przed podróżami i pozwoli zaoszczędzić nasz czas.

Czy wiąże się to z niebezpieczeństwem dla naszych danych osobistych? Ministerstwo na swojej stronie zastrzega, że nie, ponieważ: „Nowy system został zbudowany w taki sposób by maksymalnie chronić je przed niepowołanymi osobami.” Nowa aplikacja o nazwie „Źródło” będzie udostępniona wszystkim uprawnionym podmiotom bezpłatnie i pozwala w prosty i bezpieczny sposób przetwarzać dane gromadzone w SRP.

(www.msw.gov.pl)

1-21847_g

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy